
To wielki dar Kościoła, który można ofiarować innym. Od uroczystości Wszystkich Świętych aż do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. Na czym on polega i kto go potrzebuje wyjaśnia ks. Piotr Stępniewski.
Aby zrozumieć czym jest duchowy dar zwany odpustem, najpierw należy zrozumieć czym jest czyściec – mówi proboszcz parafii św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze ks. Piotr Stępniewski.
– Myśląc o sobie, gdybym nawet przy ołtarzu, tuż po przyjęciu Komunii Świętej umarł, to i tak nie czuje się gotowym być z Panem Bogiem „twarzą w Twarz”, tak już w tym momencie. Myślę, że potrzebuję jeszcze chwilę, aby do tego dojrzeć, do tego oglądania Boga „twarzą w Twarz”. I właśnie czyścieć jest taką „dojrzewalnią” , takim przygotowaniem do bycia z Bogiem w Niebie – tłumaczy ks. Piotr.
Ten okres dojrzewania do pełnego spotkania z Bogiem, może być skrócony właśnie dzięki odpustom – wyjaśnia ks. Stępniewski.
– Odpust polega na darowaniu tego czasu czyśćca i takim Bożym przyspieszeniu tego dojrzewania. W tych dniach listopadowych możemy uzyskać odpust zupełny i ofiarować go dal kogoś z naszych bliskich zmarłych, wierząc że w ten sposób pomagamy tym, którzy są już po drugiej stronie, aby szybciej spotkali się w Bogiem w Niebie – dodaje kapłan.
Aby uzyskać dar odpustu dla osoby zmarłej należy jednak spełnić kilka warunków.
– To bycie w łasce uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej tego dnia oraz szczególna jakaś czynność związana z uzyskaniem tego odpustu czyli nawiedzenie miejsca świętego albo modlitwa w jakiejś intencji – dodaje ks. Piotr Stępniewski.
Według nauki Kościoła katolickiego odpust może być cząstkowy lub zupełny. Jest to związane z gorliwością, z jaką dana osoba wykonuje dzieło obdarzone odpustem. Nie możemy uzyskać odpustu dla nikogo z osób żyjących, gdyż każdy człowiek dopóki żyje, sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić warunki wymagane do otrzymania odpustu.
Wypowiedź ks. Piotra Stępniewskiego dla Radia Warszawa na temat odpustów:
Krzysztof Jędrasik