Stanowi votum dziękczynne za ocalenie życia św. Jana Pawła II

Powstała w trudnych latach 80. minionego wieku. Leży między jeziorem Gocławskim, a parkiem „Nad Balatonem”. Stanowi votum dziękczynne za ocalenie życia papieża Jana Pawła II, po zamachu. W tym tygodniu (24-30.10) bohaterami „Przystanku parafia” w Radiu Warszawa są przedstawiciele parafii św. Apostołów Jana i Pawła na Pradze-Południe.
Początki parafii nie były łatwe. Powstawała ona w latach 80. XX wieku, a więc jeszcze w czasach rządów komunistów w Polsce.
O historii budowania kościoła, przy ul. Kapelanów Armii Krajowej 2 na Gocławiu, opowiada pierwszy proboszcz tej parafii ks. prałat Zygmunt Uczciwek.
– To były jeszcze bardzo trudne czasy komuny. Wiadomo jaki był ich stosunek do Kościoła. I budowa była bardzo ciężka. Wtedy nie można było niczego kupić, ani gwoździ ani desek. Wszystko się zdobywało. (…) A pierwsza Msza święta została tutaj odprawiona 22 sierpnia 1982 roku – wspomina ks. Uczciwek.
Ciekawa historia wiąże się także z nazwą parafii św. Apostołów Jana i Pawła.
– Kard. Wyszyński już chyba wtedy przewidział, że Jan Paweł II zostanie świętym i stąd takie wezwanie jest nietypowe: Jana i Pawła Apostołów. To było zrobione z myślą, że kiedyś będzie łatwo to przestawić na papieża Jana Pawła II – wyjaśnia ks. Uczciwek.
Ks. Zygmunt Uczciwek zabiegał później, by kościół na Gocławiu nosił wezwanie św. Jana Pawła II, a parafia pozostała pod obecną nazwą. Jednak do zmiany nie doszło.
W 2011 roku, abp Henryk Hoser ustanowił jednak 22 października czyli dzień wspomnienia liturgicznego polskiego papieża – dniem odpustu parafialnego.
Przedstawicieli parafii św. Apostołów Jana i Pawła na Pradze-Południe, będzie można usłyszeć na naszej antenie o godzinie 14:20 do 28 października oraz w niedzielę 30 października po godzinie 20 w audycji Ewy Pietrzak „Przystanek parafia”.

fot. Krzysztof Jędrasik
Krzysztof Jędrasik