Ponad milion osób w Polsce żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, a jednocześnie wciąż marnuje się miliony ton żywności. Na te niepokojące statystyki starają się zwrócić uwagę różne organizacje w przypadający 16 października Światowy Dzień Żywności.
Jedną z takich organizacji są znane w Polsce Banki Żywności.
– Chcemy przypominać o szacunku do żywności, ale także mówić o solidarności z osobami, którym tej żywności na co dzień brakuje. Mierzyliśmy się z wieloma kryzysami – okres transformacji, wielka powódź w 1997 roku czy światowy kryzys ekonomiczny. Jednak ten rok 2022 jest dla nas szczególnie trudny – mówi prezes Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła.
Przeciwko marnowaniu żywności działają też mieszkańcy Warszawy.
– Warszawscy kupcy na targowiskach produkty, których my jako konsumenci nie chcemy kupić, zbierają i oddają organizacjom, które ich używają do przygotowania posiłków dla osób potrzebujących. To jest naprawdę niezwykłe. To są warzywa, owoce, produkty najszybciej się psujące – mówi Marta Widz z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i koordynatorka kampanii Wiem, co jem.
W 2021 roku Banki Żywności wsparły około półtora miliona osób potrzebujących, przekazując ponad 58 000 ton żywności do prawie 3200 organizacji i instytucji społecznych.
Krystian Koryciński