To był czas wsparcia dla ludzi starszych i cierpiących. W sobotę – 24 września, w Sanktuarium św. o. Pio na warszawskim Gocławiu odbył się V Diecezjalny Dzień Chorego i Seniora. Wydarzenie zgromadziło kilkaset osób.
Głównym punktem sobotniego spotkania była Msza święta o godzinie 11, połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. W homilii duchowny komentował przesłanie biblijnej księgi Koheleta.
– To, co jest nam dane, nie jest na zawsze. Kohelet mówi wyraźnie: świat jest piękny, dobry, wiele rzeczy jest wspaniałych, cieszących nas, ale to wszystko przeminie. Wiele jest rzeczy złych, okrutnych, słabych, ale to wszystko przeminie – mówił duchowny.
Biskup Grzybowski wyjaśnił, że Kohelet nie sieje lęku i zwątpienia, ale jest realistą, który odsyła do Tego, co naprawdę trwałe.
– Wszystko jest przemijające i ulotne. Wszystko oprócz Boga. Tylko Bóg istnieje w sposób trwały i prawdziwy. Dlatego autor biblijny mówi tak wyraźnie: zdaj sobie sprawę, że przemija życie, ale w Bogu możesz odnaleźć stałość i prawdziwość, i tylko On ostatecznie Ciebie zachowa – dodał bp Grzybowski.
Podczas Mszy świętej udzielono sakramentu namaszczenia chorych. To dla wielu osób bardzo ważne umocnienie.
– To jest wielkie przeżycie dla ludzi starszych i chorych, bo to jest nadanie sensu ich cierpieniu. Ale to jest także zstępowanie Ducha Świętego-Pocieszyciela na ich człowieczeństwo. To jest piękny sakrament – mówi Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski.
Diecezjalny Dzień Chorego i Seniora uświetnił występ Konkatedralnego Chóru „Kamionek”. W programie był także czas na porady medyczne i poczęstunek. Każdy uczestnik otrzymał również okolicznościowy prezent.
Poniżej cała homilia bp. Jacka Grzybowskiego z 24.09.2022:
Krzysztof Jędrasik