Światowy Dzień Choroby Alzheimera
Zaburzenia pamięci, trudności w wykonywaniu codziennych czynności czy gubienie się nawet w znanych sobie wcześniej miejscach to wczesne objawy tej choroby. Dziś Światowy Dzień Choroby Alzheimera.
Po raz pierwszy był obchodzony w 1994 roku. Natomiast od 2001 roku wrzesień został ogłoszony Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera, w ramach którego prowadzona jest coroczna kampania uświadamiająca i jednocząca ludzi ze wszystkich części świata w celu podniesienia świadomości i rzucenia wyzwania stygmatyzacji, która utrzymuje się wokół choroby Alzheimera i wszystkich rodzajów demencji.
Jak zaznacza Zbigniew Tomczak, to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera podkreśla, że w 2050 roku na świecie prawie 106 milionów osób będzie miało tę diagnozę.
– Ta choroba rozwija się w stanie utajonym, 8-10 lat w stanie bezobjawowym. Później, kiedy pojawiają się pierwsze objawy, to jeśli są szybko zdiagnozowane i prowadzone leczenie – to ta choroba może trwać nawet do 15 lat. Niestety kończy się śmiercią pacjenta – tłumaczy Zbigniew Tomczak.
W przeciwdziałaniu chorobie Alzheimera ważna jest odpowiednia profilaktyka.
– Dbanie o swoje serce, bycie aktywnym fizycznie, przestrzeganie zdrowej diety – często podaje się, że jest to dieta śródziemnomorska, bogata w ryby, owoce morza i oliwę. Oczywiście bycie aktywnym umysłowo i społecznie – wymienia Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
Alzheimer to najczęstsza choroba neurozwyrodnieniowa przebiegająca z otępieniem, charakteryzująca się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach występowania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej. Leczenie polega obecnie na stosowaniu tzw. objawowych leków prokognitywnych (środki lecznicze mające pozytywny wpływ na procesy poznawcze i pamięć) oraz różnych form terapii wspierającej pacjenta i opiekuna.
W przypadku podejrzenia choroby Alzheimera należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Co ważne, czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo tej choroby są, między innymi, starszy wiek, niskie wykształcenie, posiadanie członka rodziny z tą samą chorobą, a także cukrzyca.
Jakub Panak