To warsztaty przeznaczone głównie dla dzieci. Będą je prowadzić wychowanki „Gawędy”. Zespół powstał w 1952 roku w małym Domu Harcerza na warszawskim Targówku jako teatrzyk lalkowy. Podczas zajęć lalkarskich uczestnicy wykonają kukiełki, a następnie – po próbach – zrealizują i wystawią krótkie przedstawienie lalkowe dla swoich rodziców, przyjaciół i sąsiadów. Pierwsze zajęcia odbędą się w najbliższą niedzielę o godz. 10.
– Dzieciaki będą miały do dyspozycji najróżniejsze materiały. Będą się uczyć tego, jak tworzyć kukły. To jest dosyć prosta do wykonania lalka. Dzieci będą również uczyły się animacji tych kukieł i przygotują się do wystawienia bardzo krótkiego przedstawienia lalkowego, które nawiązuje do pierwszego przedstawienia „Gawędy”. To fragment sztuki Marii Kownackiej „O Żaczku-Szkolaczku i o Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę, a ten drugi wcale”, czyli pierwsze przedstawienie wystawione przez dzieci z „Gawędy” 2 maja 1953 roku. Warsztaty, próby oraz przedstawienie będą się odbywały na żywo w Służewskim Domu Kultury – mówi Swietłana Rudowicz z Fundacji Ośrodka „Karta” w Warszawie.
Warsztaty odbędą się w kolejne niedziele września i października.
– Nie chcielibyśmy, żeby dzieci były zbyt przemęczone. Dlatego zajęcia będą trwały ok. 4 godzin – od 10 do 14. Warsztaty będą odbywać się 18 września, 25 września, 2 października, 9 października. Spektakl zostanie wystawiony 13 października – dodaje Swietłana Rudowicz.
Przewidywana liczba uczestników to dwadzieścioro dzieci – plus rodzice. Start 18 września o godz. 10 w Służewskim Domu Kultury.
Zespół dziecięco- młodzieżowy „Gawęda” powstał 13 października 1952 r. w Domu Harcerza na Pradze. W ciągu prawie 65 lat istnienia dał ponad 6000 przedstawień na całym świecie, goszcząc m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Kubie, w Japonii, na Tajwanie, w Australii. Młodzi wykonawcy tańczyli i śpiewali dla Jana Pawła II. Do 2017 roku przez zespół przewinęło się ponad 16 000 dzieci i młodzieży.
Najwięcej piosenek „Gawędy” powstało dzięki Wandzie Chotomskiej i Włodzimierzowi Korczowi, najwięcej masek i elementów scenografii dzięki Adamowi Kilianowi. „Rezerwat” – pierwszy dziecięcy musical – napisany został przez Krzysztofa Gradowskiego i Andrzeja Korzyńskiego.
W „Gawędzie” śpiewali między innymi: Krzysztof Gradowski, Marek Kościkiewicz (założyciel zespołu De Mono), Wojciech Mann, Magdalena Mielcarz, Anna Nehrebecka, Danuta Stankiewicz, Agnieszka Wagner, Szymon Zbroch, Aleksandra Woźniak i Andrzej Zaorski.
Przez większą część swojego istnienia zespół miał swoją siedzibę w warszawskim Pałacu Młodzieży (część Pałacu Kultury i Nauki).
Jakub Panak