10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To bardzo poważny, społeczny problem. Według danych Policji, w 2021 roku w Polsce samobójstwo popełniło 5201 osób.
Kościół w ostatnich latach zmienił podejście duszpasterskie do osób w kryzysie – zauważa ks. Tomasz Trzaska, ambasador akcji Życie Warte Jest Rozmowy, która takie osoby wspiera.
– Trzeba patrzeć na to dwutorowo. Po pierwsze – materialnie samobójstwo jest grzechem przeciwko życiu, przeciwko miłości siebie, Boga i bliźniego. Natomiast podejście pastoralne, podejście duszpasterskie, ono się zmienia. Na przestrzeni lat odstąpiono od ograniczania pogrzebów osobom, które odebrały sobie życie. Rozumiemy, że samobójstwo jest najczęściej konsekwencją kryzysu, długotrwałej depresji – mówi duchowny.
W zapobieganiu samobójstwom najważniejsza jest obecność przy drugiej osobie
– Ogólna zasada jest taka, żeby wzbudzić w sobie taką wrażliwość na drugiego człowieka, umieć go słuchać, umieć poświęcić mu czas. Tak, jak w przypadku pierwszej pomocy przedmedycznej, tak i w przypadku pierwszej pomocy psychologicznej, konieczne jest jakieś przygotowanie. Warto by było umieć rozpoznawać osoby w kryzysie, czy wręcz osoby, które mają tendencje lub myśli samobójcze – zauważa ks. Trzaska.
Ważną rolę w zapobieganiu samobójstwom mogą odgrywać osoby duchowne.
– Duchowni mają ogromną szansę pomóc takim osobom. Ludzie przychodzą do spowiedzi, porozmawiać, podzielić się swoimi problemami bądź kryzysami osób bliskich. Mamy ogromną szansę być z takimi osobami. W projekcie Życie Warte Jest Rozmowy staramy się spotykać z księżmi. Tej jesieni zaczynamy cykl szkoleń dla księży i dla duchownych, właśnie z zakresu rozpoznawania osób w kryzysie – dodaje duchowny.
Więcej o profilaktyce samobójstw na stronie internetowej akcji Życie Warte Jest Rozmowy – TUTAJ.
Krystian Koryciński