
Trwa internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2021. W tym etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy – to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 sierpnia. W tym roku zostało zgłoszonych blisko 200 projektów, z kraju i zagranicy. Tradycyjnie najwięcej projektów zgłoszono w kategorii wydarzenie.
Do II etapu zakwalifikowanych zostało 15 wydarzeń w trzech kategoriach – wydarzenie, wystawa, edukacja.
– Z tych zgłoszeń jury wybrało 5. Teraz podlegają one głosowaniu internautów. Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami, zaakceptować regulamin Plebiscytu i oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii – mówi kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski, Gabriela Sierocińska-Dec.
Plebiscyt zakończy we wrześniu uroczysta Gala, podczas której nastąpi ogłoszenie zwycięzców.
– 18 września mamy uroczystą galę. Zazwyczaj w poprzednich edycjach było tak, że społeczności lokalne zgromadzone wokół danych instytucji mocno wspierały głosowania. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Te projekty, które uzyskają największe wsparcie społeczności internetowej będą ostatecznymi laureatami. Otrzymają statuetki. Wszystkie nominowane instytucje otrzymają pamiątkowy dyplom – wyjaśnia Gabriela Sierocińska-Dec.
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski w Warszawie. Plebiscyt angażuje środowiska lokalne, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono około 1900 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.
Jakub Panak