35 lat temu Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę

10 czerwca 1987 roku w Tarnowie papież Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę, 16-letnią męczennicę, która została zabita podczas I wojny światowej. Dziewczyna zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swej niewinności 18 listopada 1914 roku. Papież ogłosił ją błogosławioną podczas swojej trzeciej pielgrzymki do ojczyzny. Obecnie trwa jej proces kanonizacyjny.
Podczas Mszy beatyfikacyjnej w Tarnowie Jan Paweł II powiedział, że postawa Karoliny przypomina współcześnie żyjącym o godności człowieka. Jan Paweł II podkreślił, że zadaniem świętych jest budzenie sumień.
Kult Karoliny szerzy się w kraju i za granicą, powstają kościoły i kaplice pod jej wezwaniem. W Zabawie, rodzinnej miejscowości beatyfikowanej, znajduje się sanktuarium Karoliny Kózkówny. Jego kustosz – ksiądz Zbigniew Szostak – mówił (2014), że błogosławiona jest „znakiem”, który trzeba odczytać na nowo. Duchowny zaapelował o modlitwę, by męczeństwo Karoliny wydało obfite owoce.
O jej życiu nakręcono dwa filmy – „Karolina” w reżyserii Dariusza Reguckiego i „Zerwany kłos” autorstwa Witolda Ludwiga. Ten drugi był dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II za dziedzictwo Światowych Dni Młodzieży. Gdy wchodził do kin w 2017 roku, reżyser i scenarzysta filmu Witold Ludwig podkreślał, że „Zerwany kłos” jest odpowiedzią na współczesną postmodernistyczną cywilizację.
Karolina Kózkówna jest patronką takich organizacji, jak Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ruch Czystych Serc.
W 2012 roku, z okazji 25-lecia beatyfikacji Karoliny Kózkówny, Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę, w której uczcił pamięć błogosławionej.
Wspomnienie liturgiczne Karoliny przypada 18 listopada, w dniu jej śmierci i narodzin dla nieba.
IAR