To nowe miejsce na mapie Warszawy. Hospicjum pomaga osobom terminalnie chorym na choroby nowotworowe. Siostry zaadaptowały na ten cel zabytkowy klasztor. Placówka niebawem zacznie przyjmować pierwszych pacjentów.
– Nie bójmy się tematu odchodzenia. Upatrujmy w nim nadzieję – podkreśla koordynator wolontariatu w Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej w Warszawie, Krzysztof Sędacki.
– To siostry Felicjanki, które mają zabytkowy budynek klasztorny w centrum Warszawy przy ul. Nowowiejskiej postanowiły otworzyć nowe hospicjum. Przez to, że było bardzo dużo różnych telefonów i zapytań o to, czy mają miejsce dla chorych. W Warszawie, gdzie mieszka prawie 2 mln osób, jest dostępnych zaledwie 60 łózek stacjonarnych w hospicjum stacjonarnym dla osób w terminalnej fazie choroby – najczęściej nowotworowej. Wielu chorych nie może doczekać tego czasu przyjęcia – mówi Krzysztof Sędacki.
– Chcemy pomagać. Tworzymy miejsce, które przepełnione jest miłością do drugiego człowieka – tłumaczy Krzysztof Sędacki.
– Od samego początku są w to zaangażowani wolontariusze. Chociaż jeszcze nie mamy chorych, to mamy już ok. 30 osób stale zaangażowanych. Możemy się bardzo dobrze przygotować do tego, aby móc służyć chorym – chociaż jeszcze nie znamy ich imion i nazwisk. Także zbieramy fundusze po to, żeby to miejsce mogło świadczyć bezpłatną i kompleksową pomoc – dodaje koordynator.
Hospicjum Sióstr Felicjanek włączyło się do międzynarodowej akcji „Pola Nadziei”.
– Jest to nie tylko zbiórka finansowa, ale przede wszystkim wyrażenie takiej solidarności z umierającymi i mówienie o samej idei opieki hospicyjnej. Hospicjum to też życie! To właśnie życie jest cenne do samego końca. Ono ma swoją wartość do ostatnich chwil. Zwłaszcza w momencie śmierci ma sens. Trzeba je wykorzystać w radości i w spokoju, w takiej ufności i nadziei – apeluje Krzysztof Sędacki.
Celem placówki jest m.in. uwrażliwianie innych na potrzeby osób cierpiących.
– Ale również zachęcanie wszystkich do tego, żeby znaleźli czas i chęć, aby świadczyć pomoc. Ważne jest także wsparcie finansowe. W tym roku będziemy w dwóch miejscach – w Parku Moczydło (sobota, w godzinach 13:00-18:00) oraz na Polach Mokotowskich (sobota i niedziela, w godzinach 13:00-18:00) – informuje Krzysztof Sędacki.
W tegorocznej akcji „Pola Nadziei” bierze udział 41 hospicjów w całej Polsce. Pod hasłem „Jak dobrze, że jesteś!” przybliżają dzieciom i młodzieży ideę opieki hospicyjnej, organizują spotkania, prelekcje, happeningi i konkursy.
Jakub Panak