
„Zmartwychwstał Pan – niezawodna nadzieja nasza.” List Rektora KUL na Wielkanoc 2022 odczytano w wielu polskich parafiach, m.in. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.
Ks. prof. Mirosław Kalinowski wyjaśnił, że Jezus dobrowolnie przyjął śmierć, aby pokazać, że człowiek w cierpieniu nigdy nie jest sam. Na krzyżu przeżywał te same rozterki, co cierpiący. Wołał do Ojca: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”. Była to modlitwa za wszystkich cierpiących i powierzanie Ojcu ich niedoli w nadziei na ostateczne zwycięstwo.
– Jego bolesne wyznanie nie oznaczało więc rozpaczy, ale świadczyło o ufności, jaką każdy człowiek powinien pokładać w Bogu Stwórcy, miłującym przecież swoje stworzenie. Gdy więc w obecnym trudnym czasie jesteśmy zanurzeni w nadmiarze cierpienia, trzeba brać wzór z Chrystusa, pokładającego niezawodną nadzieję w Bogu Ojcu – odczytano list w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.
Przywołano słowa kard. Wyszyńskiego o społecznym znaczeniu zmartwychwstania.
– Ci ludzie, których my dzisiaj oglądamy przed sobą, do których odnosimy się z miłością lub nienawiścią, którym czynimy dobrze lub źle, których ożywiamy lub uśmiercamy – oni wszyscy zmartwychwstaną! Kiedyś się z nimi spotkamy. (…) Święcimy w tej chwili radośnie nie tylko Zmartwychwstanie Pana, ale zarazem pełne nadziei nasze zmartwychwstanie. Tak więc postępujmy i tak żyjmy, aby było ono nie tylko nadzieją, ale i stylem naszego życia, abyśmy już dzisiaj zasługiwali sobie na powszechną radość wobec wszystkich, których w dniu naszego zmartwychwstania wokół siebie zobaczymy – odczytano.
„Potraktujmy przytoczone słowa Prymasa Tysiąclecia jako zobowiązanie, od którego zależy spełnienie naszych nadziei na radość wieczną. Widząc wokół nas ludzi potrzebujących, zwłaszcza ofiary wojny, pamiętajmy o słowach Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40)” – czytamy w liście Rektora KUL na Wielkanoc 2022.
Agata Pniewska