„Od samego początku zaangażowaliśmy się w pomoc”
Opieka medyczna, wsparcie finansowe, wydawanie numerów PESEL czy zbiórka niezbędnych artykułów to tylko niektóre formy wsparcia uchodźców na Targówku. Jak zaznacza zastępca burmistrza, to zasługa mieszkańców i urzędników.
– Od samego początku zaangażowaliśmy się w pomoc – mówi zastępca burmistrza Targówka Jędrzej Kunowski.
– Jak tylko wybuchła wojna nasi mieszkańcy i urzędnicy zorganizowali zbiórkę darów. Dary trafiły do osób, które przebywają w naszej dzielnicy. W tej chwili to jest ponad 70 ton niezbędnych artykułów, które przekazaliśmy naszym 3000 obywateli Ukrainy, którzy mieszkają na terenie naszej dzielnicy – podkreśla.
Ponadto, Urząd Dzielnicy Targówek na co dzień zajmuje się wydawaniem numerów PESEL. Wspiera także ukraińskich uczniów – do dzielnicowych szkół uczęszcza ponad 1000 najmłodszych obywateli Ukrainy.
– Tam otrzymują oni pomoc, wyprawkę, ale przede wszystkim integrują się z naszymi młodymi mieszkańcami. Otrzymują od nas pełne wsparcie. Są częścią społeczności. W Urzędzie Dzielnicy wydajemy także numery PESEL. To właśnie one są ważne dla obywateli Ukrainy – po to, żeby mogli pójść do pracy. Do tej pory wydaliśmy 1000 takich numerów – dodaje zastępca burmistrza.
Dzielnica zaangażowała się także w pomoc na Dworcu Wschodnim w punkcie wsparcia uchodźców.
– To jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Działamy tam od początku tygodnia. Nasi urzędnicy wraz z wolontariuszami przyjmują przyjeżdżających ze Wschodu. Uchodźców zabieramy z Dworca i z peronów. Jesteśmy na pierwszej linii pomocy. Nasza praca trwa cały czas! – podkreśla Jędrzej Kunowski.
Na terenie Targówka powstał mural „Panna Wolna”. To artystyczny projekt przeciwko wojnie w Ukrainie. Mural o powierzchni ponad 130 m2 znajduje się przy ulicy Radzymińskiej. W uroczystym odsłonięciu wzięli udział m.in. ukraińscy uczniowie, na co dzień uczęszczający do szkół na Targówku.
Jakub Panak