„Jest istotne, czy dana osoba chce zostać w Polsce czy podróżować dalej”

– Przyjmujemy wszystkich potrzebujących z Ukrainy – mówi prezes Centrum Wielokulturowego w Warszawie i Stowarzyszenia Pro Humanum dr Jolanta Lange.
Od 25 lutego Centrum Wielokulturowe w Warszawie odwiedziło prawie 6 tysięcy osób. Pracownicy odebrali także około 14 tysięcy telefonów. Instytucja wzywa do wyrażania sprzeciwu wobec działań rosyjskich i udziela wsparcia ofiarom wojny w Ukrainie.
Jak podkreśla dr Jolanta Lange, szczególną opieką otoczono samotne matki z dziećmi.
– Niepełnych rodzin jest dosyć dużo i one trafiają właśnie do Centrum. Ponieważ matki przyjeżdżają z różnych miejsc, różnymi środkami transportu. Oferujemy wtedy możliwość schronienia, ogrzania, dajemy ciepły posiłek i podstawowe zaopatrzenie. W ramach możliwości zabezpieczeń dzielnicy Praga Północ szukamy lokum – mówi.
Wszystko zależy od tego, czy dana osoba chce zostać w Polsce czy podróżować dalej – dodaje Jolanta Lange.
Centrum Wielokulturowe udziela również uchodźcom niezbędnych informacji dotyczących legalizacji pobytu.
– Tego, co będzie niosła ze sobą spec-ustawa, a co nie jest jeszcze obowiązującym prawem, ale dobrze byłoby gdyby osoby przyjeżdżające tutaj miały tę perspektywę i wiedzę – co i gdzie będzie można załatwić, w jakim trybie. Stąd jest wsparcie prawnika, wsparcie doradcy zawodowego, kwestia porzuconych dzieci czy osamotnionych – bez rodziców, pomoc w poszukiwaniu pracy – zaznacza Jolanta Lange.
W Dzień Kobiet, z inicjatywy Centrum i Stowarzyszenia Pro Humanum, powstał Fundusz #MYZWAMI mający na celu wsparcie kobiet i dzieci z Ukrainy.
– Dla kobiet i dzieci przybywających z Ukrainy, które będą osiedlały się w Warszawie. Jest także możliwość wspierania finansowego. To stypendia dla Ukraińców uczących się w Polsce, ale także wsparcie wnioskowane przez samą rodzinę czy matkę, która tu przebywa – informuje dr Jolanta Lange.
Centrum Wielokulturowe jest otwarte przez cały tydzień, między 8 a 20. Współpracuje ze 150 wolontariuszami. Centrum prowadzi także działania międzykulturowe, bezpłatne poradnictwo prawne i zawodowe oraz naukę języka polskiego. Oferuje także wsparcie psychologiczne oraz pomoc przy wypełnianiu wniosków pobytowych i kompletowaniu niezbędnych dokumentów.
Jakub Panak