77 lat temu zmarł śmiercią męczeńską bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski

23 lutego 1945 roku błogosławiony ksiądz podharcmistrz Stefan Wincenty Frelichowski poniósł męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau.
Zmarł na tyfus plamisty, którym zaraził się, pomagając chorym współwięźniom. Ksiądz Frelichowski został beatyfikowany w Toruniu 7 czerwca 1999 roku przez Jana Pawła II. Od 2002 roku jest patronem polskich harcerzy.
Zanim został księdzem, w wieku 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w rodzinnej Chełmży, i złożył Przyrzeczenie Harcerskie. „Druh Wicek”, bo tak go nazywano, do wybuchu II wojny światowej działał między innymi w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. Ukończył też seminarium duchowne i w 1937 roku przyjął święcenia.
Aresztowany przez gestapo jesienią 1939 roku, został osadzony w toruńskim Forcie VII, następnie przeszedł przez kilka niemieckich obozów i trafił do Dachau. Pomimo ekstremalnych warunków, ksiądz Frelichowski nadal pełnił posługę kapłańską. Potajemnie sprawował Msze święte, udzielał komunii i spowiedzi.
– Był postrzegany przez współwięźniów jako postać wyjątkowa – mówił w ubiegłym roku (23.02.2021) doktor Marek Szymaniak, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie znajduje się kopia maski pośmiertnej błogosławionego kapłana Stefana Frelichowskiego.
20 września 2002 roku watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, po rozpatrzeniu wniosku prymasa Polski Józefa Glempa, wydała dekret ustanawiający błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, „patronem polskich harcerzy przed Bogiem”. Uroczystości związane z ogłoszeniem błogosławionego patronem harcerzy odbyły się 22 lutego 2003 roku w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Ksiądz Zbigniew Formella, współinicjator nadania harcerstwu patrona, podkreślił, że postawa księdza Frelichowskiego to doskonały wzór dla młodych ludzi.
Relikwie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego znajdują się między innymi w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz w kaplicy w Pałacu Prezydenckim, gdzie zostały przekazane podczas obchodów Dnia Myśli Braterskiej w 2016 roku.
Wspomnienie liturgiczne błogosławionego przypada 23 lutego.
IAR