Bp Grzybowski: Każdy sakrament ma moc uzdrowienia
Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przewodniczył biskup pomocniczy warszawsko-praski Jacek Grzybowski. Dziś XXX Światowy Dzień Chorego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
W odniesieniu do ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, biskup Grzybowski przypomniał w homilii, że łaska Boga działa w sakramentach świętych i ma moc uzdrawiającą.
– To jest w sakramencie pojednania, w sakramencie chorych, w sakramencie Eucharystii, w sakramencie chrztu, w sakramencie bierzmowania. Wszystkie sakramenty mają moc uzdrawiającą, ale jest to przede wszystkim uzdrowienie wewnętrzne. Jest to uzdrowienie duszy, grzechów, które człowiek nosi w sobie. To wnętrze człowieka domaga się przede wszystkim przemiany, nawrócenia, uzdrowienia – mówił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
Jezus uzdrowił głuchoniemego przez włożenie palców w jego uszy i dotknięcie śliną jego języka. Spojrzał w niebo i rzekł „Effatha”. Ten obrzęd jest częścią przygotowania katechumentów, czyli osób dorosłych, które chcą przyjąć chrzest. Kapłan czyni znak krzyża na uszach, nosie i czole kandydata do chrztu. Jak dodał bp Grzybowski, Bóg ma dotknąć i uzdrowić zmysły człowieka.
– Jezus, który dotyka uszu głuchoniemego niejako mówi nam: „Chcę uzdrowić twoje uszy, abyś słuchał treści właściwych, mądrych, budujących, pięknych, które będą uzdrawiać twoją duszę, a nie ją deprawować i niszczyć.”. Kiedy dotknął jego języka, w tym geście Kościół widzi: „Trzeba uzdrowić język.”. Jakie treści, słowa, czasem okropne zdania, kalumnie, obmowy, plotki, jakie rzeczy niegodziwe wychodzą z naszych ust – zaznaczył duchowny.
Po Mszy Św. indywidualnie pobłogosławiono wiernych Najświętszym Sakramentem.
Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Jest czasem modlitwy, refleksji i dostrzeżenia miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.
Cała homilia bpa Jacka Grzybowskiego:
Agata Pniewska