To czas miłości, która niesie nadzieję
11 lutego Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. To szczególny czas refleksji na temat cierpienia i posługi m.in. nieuleczalnie chorym.
Pomoc osobom w terminalnej fazie choroby nowotworowej niesie m.in. Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie. Placówka rozpoczęła swoją działalność 18 marca 1995 roku, w zakresie łagodzenia dolegliwości i zaspokojenia potrzeb nieuleczalnie chorych, bez względu na wyznanie i system wartości.
Wśród starszych i cierpiących posługują także świeccy wolontariusze. O swoich relacjach z chorymi opowiadała na antenie Radia Warszawa – wolontariuszka z hospicjum w Wołominie Sylwia Zawistowska.
– Ci ludzie chorzy tak dużo dają od siebie, że ja wychodząc z hospicjum, z wolontariatu mam wrażenie, że jeszcze więcej dostałam niż im dałam. Myślę, że to jest naprawdę coś pięknego. Mimo choroby, Ci ludzie uśmiechają się. Są dla mnie jak drudzy dziadkowie i babcie. I to jest coś niesamowitego – mówiła Sylwia Zawistowska.
Światowy Dzień Chorego jest przede wszystkim świętem miłości – podkreślała siostra Bożena, Orionistka.
– To święto przynosi wielką nadzieję. Kościół daje sakrament namaszczenia chorych. To jest taki szczególny czas kiedy jest on udzielany. To sakrament w którym sam Jezus przychodzi, aby pochylić się i być blisko, tak jak kiedyś na ziemi palestyńskiej. Tak jak uczył nas św. Alojzy Orione, bardzo często o tym mówił, że mała siostra misjonarka miłosierdzia ma być tą, która zaniesie miłość. Zatem ten dzień jest dla mnie świętem miłości – tłumaczyła siostra Bożena.
Do Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie przyjmowane są osoby z chorobą nowotworową, z objawami niemożliwymi do złagodzenia w warunkach domowych. Placówka pomaga chorym, którzy nie mogą dłużej przebywać w oddziałach szpitalnych, w domach rodzinnych lub domach opieki ze względu na poważne objawy.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Obchodzony jest on co roku 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
Krzysztof Jędrasik