„Czy rośliny mają w nocy ochotę na coś słodkiego?” oraz „Żelazna żaba z Mazur”. To tylko niektóre tytuły wykładów i warsztatów, jakie odbędą się podczas tegorocznej 11. edycji „Nocy Biologów” na Uniwersytecie Warszawskim.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, na wydarzenie nie obowiązują zapisy. Wszystkie nagrania wykładów, warsztatów oraz zdalnych wycieczek będą dostępne na facebookowym profilu „Noc Biologów na Uniwersytecie Warszawskim”.
Do udziału w tegorocznej edycji zaprasza organizator wydarzenia Patrycja Ściślewska z Biura Promocji Wydziału Biologi Uniwersytetu Warszawskiego.
– „Noc Biologów” na Wydziale Biologii UW ponownie będzie mieć charakter polarny, czyli kilkudniowy. Nie będzie to jedna noc, ale będzie trwała aż osiem nocy. Zaczynamy 14.01 od transmisji w mediach społecznościowych z naszego studia, w trakcie której będziemy zgłębiać ogólnopolski temat wydarzenia, czyli czym jest bioróżnorodność z perspektywy biologów różnych specjalności. W tym roku skupimy się zarówno na roślinach, jak i na bakteriach, a także na zwierzętach. Słowem – omówimy cały ekosystem. Nie zabraknie także genetyki i wszelkich działań molekularnych. Przygotowaliśmy moc atrakcji, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – mówi Patrycja Ściślewska.
Wydarzenie rozpocznie się 14 stycznia i potrwa do 21 stycznia. Będzie dostępne dla wszystkich chętnych.
– „Noc Biologów” jest wydarzeniem popularyzującym wiedzę przyrodniczą oraz wyniki badań naukowych. Jest to wydarzenie ogólnopolskie, choć na Uniwersytecie Warszawskim odbywa się dość nietypowo, ponieważ trwa kilka dni. W innych ośrodkach naukowych w Polsce „Noc Biologów” odbywa się tylko przez jeden dzień. Tematyka wydarzenia jest bardzo aktualna. Dotyczy różnorodności biologicznej – od genu po ekosystem. Podczas tegorocznej edycji omówimy, dlaczego różnorodność biologiczna jest tak ważna i dlaczego każdy gatunek danego organizmu jest ważny dla istnienia całej planety – mówi współorganizator wydarzenia, dr Marcin Chrzanowski, z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Część spotkań odbędzie się na żywo w godzinach podanych w harmonogramie (dostępny TUTAJ). Pozostałe zostaną udostępnione w postaci nagrań w określonym dniu na kanale YouTube Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego: KLIKNIJ – TUTAJ.
Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie internetowej nocbiologow.pl (KLIKNIJ).
Karolina Stachacz-Bartosik