Ponad stuletnie tablice odkryte na Pradze przez pracowników MPWiK
Na Pradze odkryto ponad stuletnie tablice. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacji poinformowali o znaleziskach upamiętniających budowę kanalizacji w tej dzielnicy.
Dwie odnalezione tablice zostały wmurowane ponad sto lat temu w ścianę kanału pod ulicą Jagiellońską. Choć są zniszczone, nadal możliwe jest odczytanie dwujęzycznych inskrypcji – po polsku i po rosyjsku.
– To są tablice pamiątkowe w językach polskich i rosyjskim. Znajdują się w komorze kolektora praskiego pod ulicą Jagiellońską, u zbiegu z ulicą ks. I. Kłopotowskiego. Powodem, dla którego podzieliliśmy się odkryciem z mieszkańcami była przypadająca 20 października 115. rocznica rozpoczęcia kanalizowania Pragi. Miało to miejsce w 1906 roku – mówi rzecznik MPWiK Marek Smółka.
Upływ czasu spowodował, że napisy są słabo widoczne, jednak możliwe do odczytania.
– Napis na tej tablicy głosi: „Kamień położony przez pełniącego obowiązki prezydenta miasta Warszawy W. Litwińskiego na pamiątkę rozpoczęcia robót kanalizacyjnych przedmieścia Pragi 20 października 1906 roku według projektu i pod kierunkiem inżyniera W.H. Lindleya”. To napis, który udało się odczytać z tej polskiej tablicy. Tablice zostaną na swoim miejscu, gdzie są od 115 lat, czyli w komorze kolektora praskiego – dodaje rzecznik.
Budowa wodociągów i kanalizacji w Warszawie rozpoczęła się w 1883 roku z inicjatywy prezydenta Sokratesa Starynkiewicza. Za projekt i budowę odpowiadali angielscy inżynierowie William Lindley i jego syn William Heerlein Lindley, uznawani za jednych z najlepszych specjalistów w Europie.
Karolina Stachacz-Bartosik