Nieznane fakty z życia bł. Stefana Wyszyńskiego – wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
„Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” to tytuł wystawy poświęconej kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Można ją oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej do 21 listopada. Została przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
– Wystawa jest poświęcona działalności i życiu bł. Stefana Wyszyńskiego. Została przygotowana wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, który przygotował bardzo szczegółowe plansze omawiające życiorys i działalność Prymasa. Na wystawie prezentowane są przedmioty na co dzień używane przez Kardynała, takie jak buty, płaszcz, modlitewnik i różaniec, a także ornaty i naczynia liturgiczne – mówi dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Piotr Kopszak.
Jak podkreśla, z treści wystawy można dowiedzieć się nie tylko o Prymasie duszpasterzu, o jego roli w procesie przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również o Prymasie patriocie, walczącym o prawa człowieka i jego wolność.
– Autorzy zarysowali dwa główne pola działalności kardynała Wyszyńskiego: jego posługę w Kościele oraz służbę Ojczyźnie. Prymas niejednokrotnie łączył aktywność w tych dwóch płaszczyznach, a obie te rzeczywistości wzajemnie się przenikały. Ponadto, możemy pokazać szereg istotnych dokumentów, które pochodzą z Archiwum Archidiecezjalnego. Są to, między innymi, list do Prymasa od kleryków odbywających służbę wojskową w Jednostce w Bartoszycach z podpisem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, korespondencja prowadzona między Kardynałem Wyszyńskim a Papieżem Janem Pawłem II z 1978 r., czy kopia listu Prymasa do generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Wystawa prezentuje pełny i skondensowany obraz jednej z ważniejszych postaci okresu Polski powojennej – Prymasa Tysiąclecia. Porządkuje informacje na temat Jego życia i wskazuje na rolę, jaką odegrał w życiu Kościoła katolickiego, a także w przestrzeni społecznej i politycznej PRL.
Wystawa „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście, obok Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Można ją oglądać do 21 listopada – również dzisiaj do godziny 16.
Jakub Panak