Rozpoczęła się wizyta ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów
![Rozpoczęła się wizyta ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów Rozpoczęła się wizyta ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów](https://radiowarszawa.com.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSCN7027-1024x768.jpg)
„Cum Petro et sub Petro dziękujemy za Kościół, który wspólnie, duchowni i świeccy, stanowimy” – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak. Rozpoczęła się wizyta ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.
Podczas Mszy Świętej u grobu św. Piotra Apostoła w Bazylice Watykańskiej, prymas odniósł się do początków Kościoła i fundamentów na których powstał.
– Dziękujemy Bogu za Kościół nad Odrą i Wisłą, za Kościół, który żyje pośród synów i córek tej ziemi, naszej wielkopolskiej, kujawskiej, pomorskiej, mazowieckiej, łódzkiej, częstochowskiej, przemyskiej, warmińskiej i dolnośląskiej ziemi. Dziękujemy za Kościół zbudowany na wodzie chrztu świętego i męczeńskiej krwi świętych Wojciecha i Stanisława. Dziękujemy za Kościół budowany dziś na fundamencie proroków naszych trudnych czasów – błogosławionym Stefanie Kardynale Wyszyńskim i błogosławionej Matce Elżbiecie Róży Czackiej. Cum Petro et sub Petro dziękujemy za Kościół, który wspólnie, duchowni i świeccy, stanowimy.
Nawiązując do misji biskupiej, abp Polak przypomniał, że biskupi są posłani, aby kształtować mentalność chrześcijańską w zwyczajnym życiu.
– I jest to ostatecznie mentalność człowieka, który w tym zwaśnionym świecie, pośród podzielonych i skłóconych ludzi, będzie miał odwagę mówić: pokój temu domowi . Mentalność człowieka, który nieść będzie łagodność i pociechę chorym; nie odtrąci nigdy człowieka w jego cierpieniu czy starości; dostrzeże twarz Chrystusa w drugim, niezależnie od jego pochodzenia, statusu, przekonań czy religii, także w imigrancie i uchodźcy szukającym bezpieczniejszego domu.
Odnosząc się do składanej wizyty ad limina, Prymas Polski zaznaczył, że „być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową moc i siłę do tego, by być pasterzem dającym dzień po dniu swoje życie za owce”.
– Niech bliska będzie nam postawa braterstwa, a nie zaniku poczucia solidarności, którą wzmacnia coraz powszechniejszy dziś indywidualizm, obojętność i lęk. Niech nigdy nas nie dotknie – jak to trafnie ujął kiedyś święty Jan Paweł II – jakaś milcząca apostazja człowieka sytego. Niech wybrzmi dziś jasno i wyraźnie w naszych umysłach i sercach ta ewangeliczna przestroga, by nie skupiać się na posiadaniu i szukaniu własnej chwały, nie pogrążać się w iluzji pierwszych miejsc i zaszczytów.
Publikujemy homilię Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka:
Karolina Stachacz-Bartosik