
Po raz 107. obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Tym samym rozpoczyna się Tydzień Modlitwy za Uchodźców, który potrwa do 3 października.
O idei i tegorocznym haśle mówi rzecznik Komisji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
– Hasło tegorocznego dnia brzmi: „Ku stale rosnącemu «my»”. Z tej okazji ukazało się specjalne orędzie Ojca Świętego Franciszka, w którym papież podkreśla, że dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulicę peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęków. Zatem ten „rys franciszkowy”, bardzo typowy od początku pontyfikatu, także w tym orędziu się przejawia.
Papież Franciszek wydał specjalne orędzie na tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy. Jego treść omawia ks. prof. Janusz Balicki.
– Papież zwraca uwagę na to, że nie należy narzucać jednorodności, która depersonalizuje. To znaczy papież pokazuje, że jesteśmy dziećmi jednego Boga, żyjemy w różnych kulturach, w różnych częściach świata i oczywiście na różnych poziomach rozwoju, ale ta nasza różnorodność, pod warunkiem życia w zgodzie, ogromnie wzbogaca nas tu w Europie i pozostałe kraje również. W każdym razie, odnosząc się do innych religii, zwraca uwagę na to, że ten kontakt jest potrzebny. Oczywiście bez takich podejść, jak obserwujemy to w innych sektach. Sobór Watykański II tę sprawę rozwiązał, bardzo ciepło wyrażał się i o wyznawcach judaizmu i islamu oraz innych religiach. Jeżeli chcemy być członkami Kościoła Katolickiego, to musimy ten sobór watykański II wcielać w życie i przestrzegać go.
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w Kościele katolickim od 1914 roku. Od 2019 roku obchodzi się je w ostatnią niedzielę września.
Tydzień Modlitwy za Uchodźców to inicjatywa Wspólnoty Sant’Egidio, która została objęta patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Wspólnota Sant’Egidio już po raz siódmy zaprasza do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy. W czasie nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane będą ich imiona i krótkie historie.
Treść Orędzia Papieża Franciszka dostępna TUTAJ
Karolina Stachacz-Bartosik, Komisja Episkopatu Polski