„Działając budzimy nadzieję”. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji na warszawskiej Pradze odbędzie się konferencja naukowa na temat przeciwdziałania tego typu tragediom.
Wydarzenie odbędzie się w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 36. Poprowadzi je prof. Adam Czabański.
W poranku „Siódma9”, suicydolog przypomniał najważniejsze oznaki wskazujące, że dana osoba przeżywa problem, który może się zakończyć dramatycznie.
– Nagle gdzieś na uboczu się trzyma, nie utrzymuje kontaktu, nie spożywa jedzenia. I jeśli to się utrzymuje dłużej niż 14 dni, to mogą to być oznaki depresji, ale trzeba to oczywiście konsultować ze specjalistami. Inna kwestia na którą należy zwrócić uwagę to kwestia komunikacji, czyli co ten człowiek mówi – zaznaczył prof. Adam Czabański.
– Według badań, 80 procent osób, które popełniły samobójstwo, wcześniej sygnalizowały taki zamiar. To oznacza, że tym osobom można było skutecznie pomóc – przekonuje prof. Czabański.
– Naprawdę bardzo wielu ludziom można pomóc. I badania potwierdzają, że czasami to nasze pomaganie może się ograniczyć do wysłuchania cierpiącego człowieka. Po prostu posiedzenia z drugim człowiekiem w milczeniu i wysłuchanie go. To jest taka jakby terapia, która powinna poprzedzać późniejsze spotkanie ze specjalistą – dodał ekspert.
Konferencja „Działając budzimy nadzieję” rozpocznie się dziś o godzinie 11. Wydarzenie odbędzie się w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 36.
Panele dyskusyjne na temat zapobiegania samobójstwom będą transmitowane online na profilu youtube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
Poniżej można wysłuchać wypowiedzi prof. Adama Czabańskiego:
Krzysztof Jędrasik