1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Niemcy, łamiąc pakt o nieagresji, o świcie zaatakowały Polskę, rozpoczynając najbardziej krwawy konflikt w historii.
Kampania Wrześniowa była pierwszym teatrem II wojny światowej, która do 2 września 1945 roku pochłonęła ponad 60 milionów ofiar.
W Wieluniu o 4:40 upamiętniono 82. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Tam spadły pierwsze bomby trwającej 6 lat wojny. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, który powiedział, że w Wieluniu rozpoczęła się wojna inna niż wszystkie.
Punktualnie w godzinę nalotu zabrzmiały syreny a 12 uderzeń dzwonu Pamięć i Przestroga rozpoczęło obchody. W Wieluniu pojawili się także biegacze sztafety pamięci, którzy przybyli z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Stamtąd 1 września 1939 roku wystartowało 29 niemieckich bombowców, które zrzuciły bomby na wieluński szpital położniczy i inne niebronione obiekty cywilne i sakralne.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że niemieccy piloci wiedzieli, że atakują cywilów. Wbrew wojennym zasadom.
– Nie mogli się pomylić. To był akt terroru. To nie była zwykła wojna. To było, od samego początku złamanie wszystkich wojennych zasad – powiedział prezydent.
Prezydent mówił również o współczesnych zagrożeniach. Zaznaczył że nie będzie tolerował prób destabilizacji państwa oraz poniżania i zastraszania ludzi, którzy służą Polsce.
Prezydent Andrzej Duda złożył także kwiaty przed pomnikami upamiętniającymi zbombardowany szpital i synagogę.
W trakcie nalotu na miasto 82 lata temu zginęło kilkuset cywilów. Był to pierwsze ofiary wojny.
Na Westerplatte o 4.45 w godzinę ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na polską placówkę rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca te wydarzenia.
Na Westerplatte zgromadzili się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych, dowódcy wojskowi, duchowieństwo, harcerze i mieszkańcy Gdańska.
Przedstawiciele najwyższych władz państwowych oddadzą dziś hołd obrońcom Westerplatte.
IAR