Uroczystość Bożego Ciała w Diecezji Warszawsko-Praskiej
Zbliża się Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. Zgodnie z komunikatem kurii procesje należy zorganizować przy zachowaniu obowiązujących przepisów sanitarnymi i zalecanych zasad bezpieczeństwa.
Według rozporządzenia Rady Ministrów, zgromadzenia o charakterze religijnym mogą odbywać się na zewnątrz bez limitu wiernych, jednak przy zachowaniu dystansu 1,5 m. Kwestia organizacji procesji pozostawiona jest decyzji księży proboszczów.
– Księżom proboszczom zostawiamy decyzję, czy procesja odbędzie się na terenie przykościelnym czy możliwe jest wyjście na ulice tak, jak to było w latach przed epidemią. W tym przypadku wskazane i konieczne jest ustalenie tego z odpowiednimi służbami sanitarnymi i tymi, które będą czuwały nad bezpieczeństwem wiernych – mówił rzecznik diecezji warszawsko-praskiej Jakub Troszyński.
W niektórych miastach był zwyczaj organizowania wspólnej procesji Bożego Ciała przez kilka parafii. W tym roku każda parafia organizuje procesję we własnym zakresie. Rzecznik diecezji warszawsko-praskiej przypomniał o obowiązującej dyspensie od uczestnictwa we Mszy Św.
– Nadal obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w liturgiach niedzielnych czy świątecznych. Można z niej skorzystać. Wciąż w wielu parafiach są transmisje wydarzeń, nabożeństw czy Mszy Św. – dodał Jakub Troszyński.
Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Tego dnia wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W Polsce uroczystość obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.
Agata Pniewska