
Plastik może powodować raka oraz wpływać na nasz system hormonalny. Niebezpieczne substancje zawarte w tworzywach sztucznych dostają się do naszego organizmu poprzez kontakt ze skórą, oddychanie i pożywienie.
Każdy klient ma prawo zapytać producenta, czy produkt który kupuje, taki jak zabawki, ubrania czy meble, może zawierać szkodliwe chemikalia.
Joanna Sawicka-Gajin z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie zachęca do zainstalowania bezpłatnej aplikacji „Pytaj o Chemię”. Program za pomocą kodu kreskowego podpowie jakie substancje zawiera produkt i czy są one niebezpieczne dla człowieka.
– Producenci mają obowiązek w ciągu 45 dni udzielić nam informacji czy dany produkt o który pytamy zawiera te substancje z tej listy. Zapytanie, które mamy w aplikacji przysyłane jest do producenta z dokładnymi wytycznymi – tłumaczy.
Szkodliwe substancje mogą znaleźć się w wielu produktach codziennego użytku.
– Tak naprawdę w każdym produkcie plastikowym. To są np. butelki plastikowe z których pijemy wodę, albo opakowania plastikowe w których przechowujemy żywność i one są np. podatne na zmiany temperatury. To mogą być również produkty sportowe, które wykorzystujemy i mamy kontakt. Wiele tych substancji, jest wykorzystywanych, ponieważ nadają one konkretne właściwości produktowi np. giętkość, twardość czy odporność na temperatury – dodaje.
Kampania #NonHazPlasticDiet potrwa do 13 czerwca. Aplikację „Pytaj o Chemię” można pobrać z aplikacji Google Play lub App Store.
Greta Laura Sulik