J. Król-Próba: Takie materiały setki lat mogą trwać w stanie niezmienionym
O Radiowej Kapsule Czasu i konserwacji papieru mówiła na antenie Radia Warszawa Justyna Król-Próba – zastępca kierownika Instytutu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej.
Z okazji zbliżającej się 30. rocznicy powstania Radio Warszawa przygotowuje kapsułę czasu. Wypełniona dobrym słowem od słuchaczy i przyjaciół rozgłośni zostanie zamurowana w sekretnym miejscu Katedry Warszawsko-Praskiej.
Jak powiedziała Justyna Król-Próba, pojemnik musi być bardzo szczelny i zbudowany z materiału odpornego na warunki, w których będzie przechowywany.
– Polecałabym pojemnik ze stali nierdzewnej, który będzie zamknięty szczelnie przez zespawanie. Dobrze, żeby luft nie był ołowiowo-cynowy, bo jeśli kapsuła będzie w ziemi, to może on ulec degradacji. Przed zamknięciem wnętrze kapsuły warto wyściełać wełną ceramiczną, ponieważ zapobiegnie podgrzaniu się dokumentów podczas spawania. Same dokumenty powinny być z papieru trwałego, spełniającego wymogi normy ISO 9706, czyli papier, czyli takiego, który jest zasadowy, ma odpowiednią rezerwę alkaliczną, jest odporny na starzenie – mówiła zastępca kierownika Instytutu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej.
Tekst odręczny powinien być napisany atramentem lub tuszem pigmentowym. Taka kapsuła i jej zawartość mogą przetrwać setki lat.
– Mamy przykłady wielu obiektów, rękopisów, które powstały kilkaset lat temu i przetrwały do dziś w bardzo dobrym, prawie nie zmienionym stanie. Kapsuła, jeśli jest odpowiednio zrobiona, szczelna i nie zawiera w sobie żadnych korozyjnych elementów, będzie dodatkowo chronić ten papier, więc można by pokusić się, że taki papier byłby w stanie przetrwać może i tysiące lat – dodała Justyna Król-Próba.
Aby wpisać życzenia, ważne przesłania dla potomnych czy marzenia, które znajdą się w Kapsule Czasu Radia Warszawa należy wejść na naszą stronę internetową, kliknąć w czerwoną belkę na górze witryny i uzupełnić treść wiadomości.
Justyna Król-Próba:
Agata Pniewska