Wsparcie osób w kryzysie bezdomności w Dzielnicy Praga-Północ. Pomoc przybierać może formę wsparcia finansowego, rzeczowego czy poradnictwa.
Na terenie Dzielnicy wsparcia udzielają streetworkerzy, którzy odwiedzają miejsca, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne i udzielają im niezbędnego wsparcia. O szczegółach pomocy mówi rzecznik Dzielnicy Praga-Północ Karolina Jakobsche.
– Na terenie Dzielnicy działa przynajmniej 10 instytucji i organizacji wspierających osoby w kryzysie bezdomności. To zarówno fundacje, stowarzyszenia, jak i instytucje publiczne. Osoby bezdomne na Pradze-Północ mogą liczyć na pomoc w każdej sferze – od bezpłatnych posiłków i odzieży, po pomoc specjalistów i mieszkania treningowe.
Duże wsparcie w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności oferuje Ośrodek Pomocy Społecznej i wiele innych organizacji na terenie dzielnicy.
– Zgromadzenie zakonne sióstr Albertynek prowadzi jadłodajnię, w której od poniedziałku do piątku osoby bezdomne mogą otrzymać ciepły posiłek. Od ponad 20 lat, przy ul. Targowej, funkcjonuje także Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, które wspiera w wychodzeniu z bezdomności, prowadzi schronisko oraz oferuje pomoc psychologiczną i prawną. Wiele projektów realizowanych przez Stowarzyszenie jest finansowane przez miasto stołeczne Warszawę. Na Pradze-Północ można także spotkać mobilny punkt poradnictwa – to specjalny autobus dla osób w kryzysie bezdomności, który zawiezie potrzebujących do schroniska, noclegowni, ogrzewalni, przychodni zdrowotnej itp. – dodaje Karolina Jakobsche.
W minionym roku liczba osób, które otrzymały wsparcie w ramach przydzielonych zasiłków, wydanych posiłków czy realizacji programów, w tym także wydania paczek żywnościowych wyniosła ponad 1200. Każda osoba bezdomna może skorzystać z tego wsparcia.
Kto i jak wspiera osoby w kryzysie bezdomności w Dzielnicy Praga-Północ?
- Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Północ – m.in. monitoring programów wspierających osoby w kryzysie bezdomności, wsparcie w postaci udzielania zasiłków;
- Dom Samotnej Matki i Dziecka – Dom zapewnia podstawowe warunki mieszkaniowe, pomoc socjalną. Czas pobytu przeważnie wynosi od 3 miesięcy do ponad roku. Dom oferuje pomoc, socjalną, psychologiczną, prawną, pedagogiczną, wychowawczą, zawodową.
- Zgromadzenie Zakonne Sióstr Albertynek – Jadłodajnia dla Bezdomnych i Ubogich przy ul. Kawęczyńska 4 A (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00).
- Dom na Targowej – Schronisko specjalistyczne przy ul. Targowej 82 dla osób bezdomnych w wieku 18-40 lat, w tym dotkniętych zaburzeniami psychicznymi i uzależnieniami.
- Praskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT – Stowarzyszenie prowadzi przy ul. Kijowskiej 22 schronisko dla osób bezdomnych przeznaczone dla 60 osób. Ogrzewalnia (czynna od 1 października do 31 marca) dla kobiet i mężczyzn czynna jest codziennie w godzinach 8.00-18.00.
- Mobilny Punkt Poradnictwa – autobus umożliwia osobom bezdomnym przemieszczanie się pomiędzy placówkami pomocowymi, zapewnia ciepły posiłek oraz ciepłą herbatę. MPP dociera, na swojej trasie, do dworców i innych miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne
Streetworkerzy oferują swoją pomoc i poradnictwo dla wszystkich zainteresowanych – wspomogą w wyborze ścieżki wychodzenia z bezdomności, wskażą placówki pomocowe, do których można się udać – takie jak noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych czy łaźnie. Autobus jeździ codziennie wg wyznaczonej trasy. Na Pradze-Północ autobus zatrzymuje się 7 razy w ciągu dnia w okolicach Dworca Wschodniego oraz po godzinie 11.00 przy Rondzie Starzyńskiego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.
Karolina Stachacz