„Motywacją był obowiązek sumienia”. Msza św. w intencji gen. Fieldorfa „Nila”
W sanktuarium św. o. Pio na warszawskim Gocławiu 7 marca odprawiono mszę świętą w intencji generała Emila Fieldorfa „Nila” oraz Żołnierzy Wyklętych.
Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. W homilii duchowny podkreślił, że główną motywacją żołnierzy walczących z komunistycznym reżimem po II wojnie światowej była obrona godności człowieka.
– To, co w żołnierzach wyklętych pozostaje uniwersalne, to nie tyle walka z samym systemem zła, ale pokazanie, że godność osoby nie zależy od racji historycznych, nie zależy od systemów politycznych, nie zależy od obowiązujących -narzuconych czy przyjętych demokratyczne- zasad. Godność osoby jest nam dana a nie dyskutowana – mówił biskup.
Postawa walczących o wolność i suwerenność kraju wynikała z obowiązku sumienia – dodał bp Grzybowski.
– Ci ludzie stanęli wobec fundamentalnego wyzwania. Jak jako ludzie mamy się zachować wobec tak strukturalnego, tak mocnego i tak bezlitosnego zła? Czy mamy porzucić prawdę o człowieku, o Ojczyźnie? Czy też jesteśmy zobowiązani w sumieniu realizować to, co jest podstawowym prawem człowieka: wolność, miłość, Ojczyzna – dodał duchowny.
Niedzielą (7 marca) mszę św. w intencji generała Fieldorfa „Nila” sprawowano w rocznicę jego aresztowania przez NKWD w 1945 roku. Następnie trafił on do obozu w Rembertowie, skąd został wywieziony do obozu pracy na Uralu. W 1952 roku, generał Nil został skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Wyrok przez powieszenie wykonano 24 lutego 1953 roku o godz. 15.00 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Poniżej cała homilia bp. Jacka Grzybowskiego z sanktuarium św. o. Pio z 7.03.2021:
Krzysztof Jędrasik