Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 19 lutego 2021 r., będzie przeżywany pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”.
– Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Kościół w Polsce po raz kolejny podejmuje – w odpowiedzi na apel papieża Franciszka – duszpasterską inicjatywę Konferencji Episkopatu Polski, jaką jest Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
– Mam nadzieję, że przygotowane na 2021 rok materiały duszpasterskie „Wspólnota ze Zranionymi” pomogą w podjęciu pokornej modlitwy i szczerej pokuty w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich diecezjach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach parafialnych w Polsce – zaznacza delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, zachęcając do włączenie się w solidarną modlitwę i podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych w pierwszy piątek Wielkiego Postu. – Ufam, że takie solidarne działanie przyczyni się do rozbudzenia naszych sumień i wrażliwości, a także przemiany świadomości wszystkich członków Kościoła, tak aby każdy z zaangażowaniem robił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży – dodaje abp Polak.
W opracowanych przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży materiałach duszpasterskich znalazły się pomocne materiały liturgiczne oraz teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę, a także intencja do Koronki do Bożego Miłosierdzia.
– Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży – Jesteśmy Kościołem i cokolwiek dzieje się w naszej wspólnocie, jest naszą sprawą. Tak jak dramat przeżywany we wspólnym domu, w jednej rodzinie, w jednym organizmie. Przypomina o tym papież Franciszek, pisząc na ten temat „List do Ludu Bożego” w oparciu o jedno zdanie: „Gdy cierpi jeden członek, współcierpią inni” (1 Kor 12, 26). Wezwał w nim, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy – dodaje ks. Studnicki.
Dopełnieniem materiałów jest spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl.
Strona będzie na stałe pomocą dla wszystkich, którzy pragną służyć duchową i duszpasterską pomocą osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym w środowiskach kościelnych. Duszpasterze i liderzy grup parafialnych i ruchów na stronie wspolnotazezranionymi.pl znajdą materiały pomocne w towarzyszeniu skrzywdzonym i animowaniu wrażliwości we wspólnotach. Osoby skrzywdzone znajdą dane kontaktowe do duszpasterzy osób pokrzywdzonych, którzy udzielają duchowego wsparcia.
– Zachęcamy do współtworzenia strony przez nadsyłanie materiałów i świadectw – zachęca ks. Studnicki. – Strona będzie się rozwijać, planujemy w niedługim czasie uzupełnić ją o możliwość dodawania intencji, a z drugiej strony zgłaszania grup i parafii, które podejmą się w ciągu roku modlitwy za osoby skrzywdzone. Chcemy, by osoby skrzywdzone czuły duchowe wsparcie całej wspólnoty Kościoła przez cały czas – podkreśla kierownik Biura Delegata KEP.
Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski