Wielki Post w rodzinie. Kilka propozycji na dobre przeżycie tego czasu przedstawia Diecezja Warszawska-Praska.
Jak powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Warszawsko-Praskiej ks. Robert Wielądek, pandemia nie pozwala na przygotowanie wiernych do Świąt Wielkanocnych w tradycyjnej formie, m. in. rekolekcji szkolnych. Utrudnione jest też uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych. Stąd większy nacisk na autoformację poszczególnych rodzin.
– Tak, jak jest kalendarz adwentowy na Adwent, tak w wielu rodzinach przygotowywane są zadania na poszczególne dni Wielkiego Postu. Znam domy, gdzie na klatce schodowej rozwieszane są poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Mamy też dostępne gotowe pomoce typu Zdrapka Wielkopostna czy wielkopostnik. Jest też książka, która podpowiada jak przeżywać poszczególne okresy liturgiczne: „Rytuał domowy. Rok rodziny katolickiej”. Do tego mamy rozważania Drogi Krzyżowej dla dzieci i malowanki Drogi Krzyżowej z zadaniami – wymieniał ks. Robert Wielądek.
Jak podkreślił, najważniejsze wskazanie dla rodzin jest takie, by ten czas przeżyć.
– Dla mnie najważniejsze i zasadnicze jest to, żeby rodziny w naszej diecezji postawiły sobie cel: chcemy przeżyć Wielki Post, chcemy tego czasu nie zgubić. Zadania i pomoce są czymś wtórnym w kontekście świadomości, że jest to jest szczególny czas. Też Papież Franciszek mówi, że całe rozważanie mamy przeżywać w kontekście zmartwychwstania, czyli patrzymy na krzyż, ale mamy świadomość tego, ze prowadzi nas to do pełni życia – dodał.
Wszystkie propozycje na dobre przeżycie Wielkiego Postu w rodzinie przygotowane przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Warszawsko-Praskiej dostępne są na www.diecezja.waw.pl.
Agata Pniewska