Michael Leopold Willmann przeszło pół wieku żył i tworzył na terenie Śląska. Stał się przez to najbardziej rozpoznawalnym oraz wpływowym artystą doby baroku w naszej części Europy.
Wrocławską wystawa „Willmann. Opus major” zobaczyło kilkadziesiąt tysięcy osób, jej katalog stał się przysłowiowym rarytasem wydawniczym, a ilość wydarzeń towarzyszących tej prezentacji była doprawdy imponująca w swej ilości i różnorodności. Mieszkańcom i gościom Warszawy należy się bliższe poznanie artysty, bez którego nie byłoby tak znamienitej sztuki śląskiego baroku. Teraz czas na „Willmann w Warszawie”.
Wystawa „Willmann. Opus minor” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentuje mniejsze dzieła „śląskiego Rembrandta”, którego słynna artystyczna wszechstronność dawała pole do demonstracji wyjątkowego talentu. Są to obrazy mniejszego formatu, rysunki i grafiki, które składają się na jedyny w swoim rodzaju jakościowy pendant do wystawy wrocławskiej, a tytuł tej warszawskiej prezentacji – „Willmann. Opus minor” – staje się swoistym uwieńczeniem całego projektu wystawienniczego dedykowanego temu malarzowi. Wszystko to składa się na bogatsze, bardziej zróżnicowane i tym sposobem pełniejsze zaprezentowanie dorobku artysty.
Sztuka Willmanna pozostaje niekwestionowanym zjawiskiem artystycznym, ale dzisiaj nabiera także innego, dodatkowego znaczenia. Demonstruje, że na przekór licznym przeciwnościom losu, człowiek może znaleźć w sobie wiarę, jej głębię i siłę do tego, aby dać odpór wszelkim nieszczęściom. Sztuka ta prezentuje często też Ofiarę, która czyni człowieka szlachetniejszym, świadomym tego, iż nie jest samotny, że jego życie czemuś ma służyć i o czymś zaświadczać. Bardzo wierzymy w to, iż te przesłania staną się naszym wspólnym doświadczeniem.
Więcej informacji o wystawie można znaleźć na http://www.maw.art.pl
Radio Warszawa sprawuje patronat medialny nad wystawą.