15 lat temu – 18 stycznia 2006 roku – zmarł ksiądz Jan Twardowski, poeta, autor liryków religijnych, wieloletni rektor warszawskiego kościoła sióstr wizytek i wykładowca w seminarium duchownym.
Podczas II wojny światowej pomagał mieszkańcom getta, dołączył do Armii Krajowej i wspierał jej działania, nie brał jednak udziału w akcjach zbrojnych.
Nazywany „księdzem Janem od biedronki”, wydał ponad 20 tomów poezji. Wśród nich są: „Znaki ufności”, „Miłość miłości szuka”, „Niebo w dobrym humorze”, „Nie bój się kochać”. Niektóre aforyzmy z jego utworów weszły do języka potocznego jak: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.
Dużym powodzeniem cieszą się także zbiory opowieści i anegdot, które powstawały z myślą o dzieciach: „Zeszyt w kratkę”, „Niecodziennik”, a także „Elementarz księdza Twardowskiego dla grzeszników i świętych”. Pisał też eseje oraz opowiadania.
Jego poezja, otwarta na różnorodność i piękno życia, wyraża postawę bliską tradycji franciszkańskiej, solidarnej z cierpieniem i ułomnością. Ksiądz Jan Twardowski chciał, by wiersze uczyniły świat lepszym.
W 2005 roku ksiądz Twardowski opublikował zbiór wierszy i rozważań „Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka”, a jesienią tego samego roku ukazała się jego książka „Śmierć na śmierć nie umiera”.
Charakterystyczną cechą poezji księdza jest przejawiający się w niej zachwyt nad sprawami i zjawiskami codziennego życia oraz zamiłowanie do przyrody. Poeta podkreślał, że we współczesnych utworach „mało jest świata Bożego nazwanego po imieniu”.
Ksiądz Jan Twardowski zmarł 18 stycznia 2006 roku. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W 2018 roku kilkuset uczniów ze szkół noszących imię księdza Twardowskiego spotkało się na dorocznym zjeździe w Świątyni Opatrzności. Ksiądz Józef Midura, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Rozogach na Warmii podkreślił prostotę, która cechowała księdza poetę.
W 2013 roku w Warszawie, nieopodal kościoła sióstr wizytek, gdzie pracował ksiądz Jan Twardowski, stanął pomnik w formie ławki z figurą duchownego. Na ławce wyryto napis, będący fragmentem wiersza poety: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”.
Ksiądz Twardowski był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi Nagrody PEN-Clubu. W 1996 roku odebrał Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta.
IAR