50 lat temu podjęto decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego
W 2021 roku Zamek Królewski w Warszawie świętuję 50. rocznicę podjęcia decyzji o jego odbudowie. Z tej okazji zaplanowano specjalne wydarzenia.
Podczas II wojny Zamek Królewski w Warszawie uległ całkowitemu zniszczeniu i dopiero w 1971 roku podjęto decyzję o odbudowie Zamku, finansowanej ze składek społecznych. Obchody rozpoczną się 26 stycznia.
To data nieprzypadkowa i niezwykle symboliczna – podkreśla dyrektor Zamku Wojciech Fałkowski.
– Przypomina, że to data ukonstytuowania się Społecznego Komitetu Odbudowy. Wyjaśnia, że była to grupa ludzi, która od wielu lat zabiegała o zgodę, ale władze komunistyczne nie chciały się zgodzić na odbudowę znaku niezależności i niepodległości Polski. Dyrektor Zamku Królewskiego mówi, że po pacyfikacji protestów robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku nowy sekretarz Edward Gierek chciał uzyskać dodatkową legitymizację i dlatego 20 stycznia 1971 roku podjęto decyzję o odbudowie.
Z okazji rocznicy Zamek przygotowuje serię ważnych wystaw, sprowadzanych z zagranicy, a także ze zbiorów polskich.
– Zainaugurujemy ją wystawą „Arcydzieła Watykanu”, a drugą jej odsłoną będzie przypomnienie biografii Karola Wojtyły – mówi Wojciech Fałkowski.
Dyrektor zapowiada, że następna ekspozycja przypomni historię Konstytucji 3 maja, a później zostanie otwarta wystawa pokazująca sztukę holenderską czasu Rembrandta. Rok w Zamku zakończy się odwiedzinami płótna Caravaggia i będzie to druga wizyta w historii polskiego muzealnictwa obrazu tego artysty. Obchody potrwają do 50. rocznicy pierwszej wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie po odbudowie. W 1974 roku otwarto ekspozycję z retrospektywą twórczości Władysława Hasiora.
30 sierpnia 1984 roku dokonano uroczystego otwarcia Zamku, jednak prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat. Ostatecznym zwieńczeniem odbudowy było otwarcie w 2009 roku odtworzonych Arkad Kubickiego.
IAR