Grota w Betlejem była odwiedzana już w II wieku. Ks. Naumowicz o historii Bożego Narodzenia

Przez pierwsze trzy wieki chrześcijaństwa fakt narodzenia Jezusa był celebrowany w inny sposób niż obecnie – przypomina ks. prof. Józef Naumowicz. Duchowny opowiadał w Radiu Warszawa o historii obchodów Bożego Narodzenia.
Na początku chrześcijaństwa, Tajemnice Chrystusa były rozważane całościowo. Dopiero w IV wieku powstaje tradycja świętowania każdego etapu życia Zbawiciela osobno. Jednak miejsce narodzin Jezusa – grota w Betlejem, była odwiedzana już wcześniej.
– Grota w Betlejem, w której Tradycja umieszczała narodzenie Jezusa, była odwiedzana przez chrześcijan już w II wieku. A w III wieku, jak pisze Orygenes, który mieszkał w Palestynie i był w Betlejem nie raz, mówi, że do tego miejsca przyjeżdżają nie tylko wyznawcy Chrystusa, ale także nie chrześcijanie, by zobaczyć, gdzie się On urodził – mówił w Radiu Warszawa, ks. Józef Naumowicz.
Chwili narodzin Chrystusa, oprócz ukazania się aniołów pasterzom, nie towarzyszyły inne nadzwyczajne objawienia – dodał ks. Naumowicz.
– Kiedy Bóg staje się człowiekiem, to raczej zakrywa swoje Bóstwo. Ciało staje się zasłoną dla Bóstwa. Jezus staje się widzialny jako dziecko, jako człowiek. Ale samo narodzenie nie jest objawieniem się Chwały Bożej, poza objawieniem się aniołów pasterzom, nie ma przy opisie narodzenia jakichś objawień, które można by nazwać epifanią czy teofanią – wyjaśniał ks. profesor.
Gość Radia Warszawa przypomniał, że data narodzin Jezusa została przyjęta umownie. 25 dzień grudnia był w starożytnym kalendarzu rzymskim świętem słońca. To czas kiedy dzień zaczyna się wydłużać, a więc światłość zwycięża nad ciemnością.
– Przyszła światłość na świat, która rozświetla mroki nocy. Jeśli to zdanie biblijne chcemy osadzić w kalendarzu rocznym, to ta data 25 grudnie – która nie jest dokładną datą przesilenia zimowego, ale w kalendarzu rzymskim była traktowana jako moment przesilenia zimowego – ona najlepiej ilustruje tę tajemnicę przyjścia światłości na świat i zwycięstwa światłości nad ciemnością – tłumaczył duchowny.
Według ks. Józefa Naumowicza, obchody Bożego Narodzenia jako odrębnego święta rozpoczęły się oficjalnie w 328 roku. To data inauguracji Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, która powstała nad grotą w której według Tradycji urodził się Jezus Chrystus.
Cała rozmowa Katarzyny Supeł-Zaboklickiej z ks. prof. Józefem Naumowiczem:
Krzysztof Jędrasik