Nie żyje Katarzyna Łaniewska, aktorka teatralna i filmowa. Była znana między innymi z ról w filmach „Przerwany lot”, „Kogel-mogel”, „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”. Grała też w serialu „Plebania”, była jedną z prowadzących w telewizyjnym programie „Ziarno”. Miała 87 lat.
Kreowała kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych. Występowała w teatrach warszawskich – Narodowym, Dramatycznym, Polskim, Ateneum i Ochoty. Za najważniejszy film w swojej karierze uważała „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego, w którym wcieliła się w rolę Anny Walentynowicz. Grała też w serialach Telewizji Polskiej: „Klan”, „Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”.
Zajmowała się również dubbingiem. Swojego głosu użyczyła między innymi postaciom filmów – „Wiedźmy”, „Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy”, a także produkcji animowanych „101 dalmatyńczyków” czy „Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli”.
Pod koniec lat 70. Katarzyna Łaniewska związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. W stanie wojennym brała udział w patriotycznych koncertach poetycko-muzycznych, jeździła z występami po kraju. Współpracowała z księdzem Jerzym Popiełuszką. Uczestniczyła w kolportażu podziemnych wydawnictw, była kolporterką „Tygodnika Mazowsze”.
Była zaangażowana w działalność społeczną, przez lata opiekowała się Domem Aktora Weterana w Skolimowie, kwestowała na warszawskich Powązkach, brała udział w ogólnopolskiej akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
W 2007 roku Katarzyna Łaniewska została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w gronie „cichych bohaterów stanu wojennego”, za udział w bojkocie aktorskim i działalność w drugim obiegu.
Aktorka otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Niespełna dwa tygodnie temu (25 listopada) Katarzyna Łaniewska została laureatką Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za całokształt twórczości.
IAR