
Dokładnie 2797 litrów krwi oddali warszawiacy w ramach akcji „Śródmieście gra dla życia”. Dwunasta edycja zbiórki trwała od 1 czerwca do 30 listopada br.
Akcję po raz kolejny zorganizowała Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
–Postawa mieszkańców zasługuje na najwyższe uznanie – mówi burmistrz Śródmieścia, Aleksander Ferens.
– Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się włączyć do naszej akcji. Imponujący wynik tegorocznej zbiórki jest niewątpliwym dowodem solidarności oraz wrażliwości naszych mieszkańców. Ich postawa zasługuje na najwyższe uznanie, zwłaszcza w dobie koronawirusa – wtedy zapasy krwi kurczą się w przyspieszonym tempie. Jestem dumny z tego, że Śródmieście od lat mobilizuje warszawiaków do pomocy potrzebującym – mówi Aleksander Ferens.
Inicjatywie co roku towarzyszył uroczysty koncert finałowy. Tym razem wydarzenie zaplanowane na 4 grudnia ze względu na epidemię zostało przełożone. Jednak, jak zapewnia burmistrz Ferens, koncert odbędzie się w pierwszym możliwym terminie.
– Nad bezpieczeństwem dawców nieustannie czuwał personel medyczny. Aby podzielić się krwią, wystarczyło dobrze nawodnić się, zabrać ze sobą dowód osobisty i zgłosić do mobilnego punktu poboru (specjalnego krwiobusu) lub siedziby RCKiK. Krwiobusy czekały na mieszkańców w najczęściej odwiedzanych miejscach Śródmieścia – w tym na pl. Zamkowym oraz przy Pałacu Kultury i Nauki. Każdy, kto w ramach akcji oddał swoją krew, otrzymał bezpłatną wejściówkę na koncert finałowy Ralpha Kaminskiego, kierowany wyłącznie do uczestników zbiórki. Ten miał odbyć się 4 grudnia, jednak sytuacja związana z COVID-19 sprawiła, że organizatorzy zostali zmuszeni do przesunięcia terminu finałowego koncertu. O nowym terminie będziemy szeroko informować, gdy obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną zniesione – dodaje burmistrz.
Tegoroczne 2 797 litrów krwi to niemal 6 216 jednostek. Do operacji serca potrzeba średnio 6 jednostek krwi, do przeszczepu wątroby średnio 20 jednostek, a żeby uratować ofiarę wypadku drogowego – nawet aż 50 jednostek. Krew, którą podzielili się warszawiacy może więc uratować życie od kilkuset do nawet tysiąca osób. Dotychczasowe edycje zbiórki zaowocowały zgromadzeniem niemal 11 tys. litrów krwi – informuje Urząd Dzielnicy Śródmieście.
Kolejna akcja: „Śródmieście gra dla życia” ma odbyć się wiosną przyszłego roku.
Krzysztof Jędrasik