Nagrody Semper Fidelis przyznane
Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej ogłosili nazwiska tegorocznych laureatów w ramach II edycji nagrody Semper Fidelis. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa przyznanie wyróżnień odbyło się bez uroczystej gali.
Na wtorkowej konferencji prasowej zaprezentowano sylwetki i dorobek zwycięzców. W tym roku zgłosiło się 107 kandydatów, spośród których jury wybrało pięciu, których wyróżniono w następujących kategoriach: indywidualna, zbiorowa, post mortem oraz wyróżnienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak mówią organizatorzy uhonorowanie tych, którzy poświęcają swe życie ratowaniu polskich śladów i utrwalaniu pamięci o historii Kresów Wschodnich, jest obowiązkiem instytucji i wyrazem wdzięczności za ich trud oraz wierność ideałom Rzeczypospolitej.
– To wyróżnienie, które kierujemy często do ludzi bardzo skromnych, którzy społecznie i po cichu zajmują się tą pracą, nieliczących na żadne wyróżnienia. Tym bardziej te wyróżnienia są potrzebne, bo trzeba takim osobom dodać siły, trzeba pokazać, że ich działalność ma sens i trzeba ich postawić na piedestale, jako wzór dla kolejnych pokoleń. – o idei nagrody mówił dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.
Wśród tegorocznych laureatów znalazło się m.in. dwóch kapłanów, nauczyciel i para małżeńska.
– Ks. Roman Twaróg, proboszcz katedry w Kamieńcu Podolskim, ks. bp Jan Purwiński, biskup senior parafii kijowsko-żytomierskiej, Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik małżeństwo dziennikarzy z Grodna, Waldemar Szełkowski, nauczyciel historii z Wilna. Nagroda post mortem trafiła do Dory Kacnelson historyk, slawistki, literaturoznawcy, badaczki dziejów Kresów i dziejów polskich zesłańców w Rosji, natomiast wyróżnienie prezesa IPN otrzymał Stanisław Srokowski poeta, prozaik, dramaturg. – wymienił dyrektor Adam Siwek.
Nagroda Semper Fidelis to honorowe wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom społecznym i instytucjom, które w szczególnie aktywny sposób dbają o zachowanie i upowszechnianie kresowej spuścizny. Została ustanowiona przez IPN w 2019 roku.
Co roku Kapituła Nagrody przyznaje pięć nagród, z których jedna może zostać nadana post mortem. Laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę i dyplom.
W tym roku honorowy patronat nad konkursem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Karolina Stachacz