Nowa wystawa czasowa w Centrum Nauki Kopernik
50 unikatowych i zabytkowych rowerów wyprodukowanych w ciągu 222 lat – w Centrum Nauki Kopernik od dziś można oglądać nową wystawę czasową. Najstarszy eksponowany pojazd to drezyna z 1818 roku z Niemiec.
– Myślę, że nie można go jeszcze nazwać do końca rowerem. Jest napędzany podobnie jak popularne obecnie biegówki dla dzieci – poprzez odpychanie się nogami – mówi Krzysztof Redzisz z Centrum Nauki Kopernik, projektant wystawy „Rowery”. W części historycznej na wystawie są m.in. bicykl i tricykl.
Ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje, jak rozwijały się poszczególne części rowerów – koła i ramy, przerzutki. Druga skupia się na jeździe. A trzecia prezentuje społeczne skutki korzystania z rowerów. Barbara Malinowska-Pohoryles z Centrum Nauki Kopernik mówi, że na wystawie są eksponaty interaktywne.
– Są takie eksponaty, na których można zobaczyć, jak działają różne elementy konstrukcyjne roweru. Jak działa mechanizm napędu, jakie rozwiązania są lub były stosowane – zaznacza. I dodaje, że na wystawie jest m.in. eksponat, na którym można zobaczyć różnicę między działaniem tradycyjnych hamulców szczękowych i tych z napędem hydraulicznym.
Wystawę będzie można oglądać do końca września przyszłego roku.
IAR