Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-45. 11 lipca przypada rocznica tzw. „krwawej niedzieli”. Tego dnia, w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej.
Z okazji rocznicy tamtych wydarzeń, w wielu częściach Polski odbywają się liczne uroczystości. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono Mszę świętą w intencji osób pomordowanych oraz żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Eucharystii przewodniczył biskup Michał Janocha.
Duchowny przypomniał, że niezwykle ważnym elementem chrześcijaństwa, zawartym w modlitwie „Ojcze Nasz” – jest przebaczenie.
– Kościół nam mówi: nie możesz zapominać swojej przeszłości, bo to jest twój korzeń bytu indywidualnego, narodowego i społecznego. Ale pamiętając mamy przebaczać – mówił bp. Michał Janocha.
Duchowny wspominał swój pobyt w Kisielinie – jednej z miejscowości w której 11 lipca 1943 roku zamordowano Polaków wychodzących z kościoła, po niedzielnej mszy św. Po latach, biskup odprawił Eucharystię w opuszczonym kościele.
– Tłem dla tej mszy świętej była zniszczona ołtarzowa ściana ze śladami pocisków, na której czyjaś ręka zatknęła dwie flagi: biało-czerwoną i niebiesko-żółtą i napisała dwa słowa, które były tłem dla liturgii, niech i nam towarzyszą: Bóg jest, Boh je – dodał biskup.
O godz. 12. odbyła się ceremonia składania wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. O 13. wspólna modlitwa i apel pamięci, przy pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-1947. Natomiast o godz. 13.45 zaplanowano ceremonię składania wieńców przy pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie.
Według szacunków polskich historyków, w latach 1943-1945 ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tys. Polaków. Terror Ukraińskiej Powstańczej Armii spowodował, że kolejne setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski.
Cała homilia bpa Michała Janochy z Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, 11.07.2020:
Krzysztof Jędrasik