„Mimo trudnej sytuacji, mamy za co dziękować Bogu” – podkreślił kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski 7 czerwca przewodniczył mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Była to Eucharystia odprawiona w ramach obchodów XIII Święta Dziękczynienia.
W homilii kard. Nycz mówił, że zawsze powinniśmy Bogu dziękować i zawierzać Mu wszystkie nasze sprawy.
– Mamy za co Panu Bogu dziękować mimo tej trudnej sytuacji, a może bardziej w tej trudnej sytuacji. Ale mamy też co Panu Bogu zawierzać: nas samych, nasze rodziny, Kościół, Polskę i cały świat – mówił kard. Nycz.
Duchowny dziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Zawierzał również cierpiących z powodu epidemii.
– Pragnę moi drodzy podziękować Bogu za tych wszystkich którzy przez ofiary i modlitwę budowali i zbudowali tę piękną świątynię w której możemy się teraz modlić. I pragniemy zawierzyć wszystkich, szczególnie tych którzy są dotknięci wielorakimi skutkami epidemii – dodał kardynał.
Kardynał Kazimierz Nycz wyraził także nadzieję na rychłą beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość miała się odbyć dziś (07.06.2020) na placu Piłsudskiego w Warszawie. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa została przesunięta na nieokreślony termin.
Metropolita warszawski powiedział że wierzy, iż w najbliższych miesiącach rzesze wiernych będą świadkami ogłoszenia błogosławionym Prymasa Tysiąclecia i wprowadzenia jego relikwii do Panteonu Świętych i Błogosławionych.
– Wierzę w to gorąco i chciałbym to wyznać także tutaj, że w najbliższych miesiącach doczekamy takiego dnia, kiedy wiele tysięcy Polaków i ludzi z zagranicy na placu Piłsudskiego, będzie mogło uczestniczyć w beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział metropolita warszawski.
Podczas mszy świętej kardynał Nycz oczytał również akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej.
Obchody Święta Dziękczynienia zakończą się odśpiewaniem „Barki” o godzinie 21.37.
Święto Dziękczynienia, ustanowione w 2008 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, nawiązuje do Sejmu Czteroletniego z 1791 roku, kiedy to postanowiono zbudować Świątynię Opatrzności. Miała być ona wotum wdzięczności Polaków za uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Cała homilia kard. Kazimierza Nycza z 07.06.2020:
Krzysztof Jędrasik, IAR