Trwamy w miesiącu Maryjnym. Podczas nabożeństw majowych śpiewamy Litanię loretańską.
Litania zawiera kilka grup wezwań. Wzywamy Maryję jako Matkę, Pannę i Królową. Są również te odnoszące się do Biblii, np. Wieżo Dawidowa lub Wieżo z kości słoniowej. O symbolice „wieży” mówił o. prof. Grzegorz Bartosik, mariolog i wykładowca UKSW:
– Oznacza coś, co nas broni. Bywała miejscem odosobnienia, pogłębionej refleksji czy nawet modlitwy. W chrześcijaństwie jest również symbolem dziewictwa – kobieta nienaruszona, dziewica jak wieża niezdobyta. Wreszcie wieże kościelne, na których zawieszane są dzwony, które wzywają do modlitwy, a więc jest też symbolem świątyni – wyjaśnił mariolog.
Jak powiedział o. prof. Bartosik, określenie „Wieżo z kości słoniowej” wyraża wyjątkowość Matki Bożej. Kość słoniowa jest tworzywem bardzo cennym i rzadko spotykanym.
– Z kości słoniowej wykonywano niewielkie ornamenty czy jakieś rzeźby. Natomiast zbudować wieżę z kości słoniowej przekracza ludzkie wyobrażenia. To podkreśla tę wyjątkowość Maryi w całej historii zbawienia i wśród ludzi – dodał mariolog.
Kolejne wezwania Litanii loretańskiej podkreślają szczególne cnoty Matki Bożej. Przymiotnik „loretańska” pochodzi od włoskiego miasta Loreto, gdzie zgodnie z podaniami, przewieziono z Nazaretu, domek Świętej Rodziny.
Agata Pniewska