„W czasie okupacji, za wywieszenie flagi groziła kara śmierci”
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało – czerwona towarzyszy nam na każdym kroku, nie tylko w czasie świąt państwowych. Jak jednak przypomina dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, w czasie okupacji za wywieszenie biało-czerwonej flagi groziła kara śmierci.
W czasie II wojny światowej wywieszenie polskiej flagi było wyrazem najwyższej odwagi. Polskie barwy i godło narodowe dodawały jednak otuchy podczas nawet najniebezpieczniejszych zadań w konspiracji. „Flagę i godło miały tylko w okupacyjnej Warszawie wywieszane drukarni. Drukarze wiedzieli, że jeśli wpadną grozi im kara śmierci. Nie bali się więc wywieszać flag, nie bali się wieszać wewnątrz pomieszczeń polskiego godła” – powiedział Jan Ołdakowski.
1 sierpnia 1944 roku po wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy masowo wywiesili biało-czerwone flagi. Była to manifestacja patriotyzmu oraz, jak wspominają powstańcy, namiastka wolnej Polski. „Moment, w którym zobaczyli oświetlone słońcem ulice nad którymi wiszą polskie flagi był momentem całkowitej euforii” – powiedział Jan Ołdakowski.
Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku dostępny jest film zmontowany z kronik powstańczych, pokazujący jak traktowano flagę oraz polskie godło w czasie zrywu w 1944 roku. W internecie znajdziemy również przygotowany przez muzeum spot o barwach narodowych przeznaczony dla dzieci oraz warsztaty robienia biało-czerwonej kotardy.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku.
IAR