Dzień Flagi to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Obchodzone jest 2 maja, wprzeddzień Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Prezydent Andrzej Duda wziął dziś (2 maja) udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Głowa państwa oddała też hołd Powstańcom Śląskim.
– Tegoroczne obchody będą jak zawsze podniosłe, radosne, ale będą wyglądać inaczej, bo walczymy z epidemią koronawirusa – powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
W uroczystości udział biorą prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Wciągnięto flagę państwową na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie.
Prezydent upamiętnił też 99. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, składając wieniec przy odsłoniętym w zeszłym roku warszawskim pomniku Wojciecha Korfantego, przywódcy niepodległościowego zrywu Polaków.
Wojciech Kolarski przypomniał, że 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji para prezydencka weźmie udział w wideokonferencji z kilkunastoma liderami środowisk polonijnych z całego świata.
– To będzie też moment, w którym prezydent będzie mógł podziękować za zaangażowanie Polaków w swoich środowiskach i w swoich krajach za zaangażowanie, kiedy cały świat walczy z pandemią koronawirusa – podkreślił minister Kolarski.
Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.
Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, by nie wisiały podczas, nieuznawanego przez władze, święta Konstytucji 3 maja.
Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.
IAR