Upamiętniono powstanie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK
W Warszawie uroczyście upamiętniono powołanie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. To jedna z największych formacji walczących na wschodnich kresach Rzeczpospolitej. Brała udział m. in. w Akcji „Burza” skierowanej przeciwko okupantom z III Rzeszy Niemieckiej. Broniła także polskiej ludności przed atakami nacjonalistów ukraińskich.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypominał, że 27. Wołyńska Dywizja brała udział w odbijaniu terenu Polski z rąk Niemców. Jej żołnierze byli następnie ofiarami represji sowieckich.
– Ta Wołyńska Dywizja AK pomagała sowietom w walce z Niemcami, a mimo to została okrążona. Część żołnierzy wywieziono w głąb ZSRR, część wcielono na siłę do 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego. Grupie żołnierzy udało się przedostać jeszcze do centralnej Polski, brali udział m. in. w Powstaniu Warszawskim. Oddajemy hołd tym, którzy zginęli, ale i tym, którzy są wśród nas. Są jeszcze ostatni żywi członkowie 27. Wołyńskiej Dywizji – przypominał Jan Józef Kasprzyk.
W ramach obchodów 76. rocznicy powstania Dywizji AK na Wołyniu odprawiono Mszę świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Sprawował ją kapelan środowiska Dywizji, ksiądz podpułkownik Mirosław Biernacki.
– Gromadzimy się w Katedrze przede wszystkim po to, by pomodlić się za żołnierzy z dawnych pól bitewnych. Także za kombatantów i weteranów tamtych czasów. Oni łączą bolesną historię wojny z dzisiejszą chwilą. W ten sposób przekazują pamięć oraz oddają cześć wołyńskim bohaterom II wojny światowej – mówił podczas kazania ksiądz kapelan.
W programie uroczystości był też koncert chóru „Nowogrodzkie Orły” oraz otwarcie wystawy „Kresy Nieutracone” w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego.
IAR