„Kościół zbyt łatwo oddaje pole działania nurtom lewicowym”
„Od zawsze chrześcijanie mają obowiązek szacunku wobec przyrody” – przypomina redaktora naczelnego tygodnika „Idziemy” – ks. Henryk Zieliński.
W sobotnim (30.11.) „Salonie Dziennikarskim” poruszono m.in.: temat ostatniej pielgrzymki papieża Franciszka do Tajlandii i Japonii. Ojciec Święty podczas podróży apostolskiej po raz kolejny mówił o kruchości naszej planety, która jest w sposób pazerny eksploatowana. Kwestia ekologii jest bardzo ważnym problemem dla obecnego papieża.
Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego wpływ na to, ma m.in. pochodzenie Franciszka.
– Papież pochodzi z tej części świata, która podobnie jak Afryka jest poddawana bardzo brutalnej i bezwzględnej eksploatacji przez potężne koncert światowe i miejscowi ludzie są tego ofiarami – mówił ks. Zieliński.
Kapłan przypomniał, że od początku chrześcijaństwa troska o dzieło stworzenia jest ważnym zadaniem uczniów Jezusa.
– Przystępując do Pierwszej Komunii Św. w latach 60-tych XX wieku i wówczas mieliśmy rachunek sumienia w książeczce i były tam pytanie: czy nie niszczysz przyrody?, czy nie znęcasz się nad zwierzętami? Zawsze, nie tylko od czasów św. Franciszka, ale praktycznie od czasów Pana Jezusa jest obowiązek szacunku dla przyrody. Świat został człowiekowi zawierzony, a nie dany jako pole eksploatacji – dodał duchowny.
Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” dodał ponadto, że Kościół katolicki zbyt łatwo oddaje kwestię troski o przyrodę środowiskom lewicowym. Kościół, mając w tej sprawie tak wielkie doświadczenie, musi mówić o ekologii własnym językiem – przekonywał duchowny.
Poniżej cały Salon Dziennikarski (30.11.2019):
Krzysztof Jędrasik