W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zostanie odsłonięta tablica poświęcona czterem żołnierzom Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. Zostali oni zamordowani 8 lutego 1951 roku.
Żołnierze zostaną upamiętnieni w miejscu swej śmierci. W Muzeum przy ul. Rakowieckiej 37 zostanie odsłonięta tablica poświęcona podpułkownikowi Antoniemu Olechnowiczowi „Pohoreckiemu”, majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”, podporucznikowi Lucjanowi Minkiewiczowi „Wiktorowi” oraz kapitanowi Henrykowi Borowskiemu „Trzmielowi”.
Oficerowie nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i walczyli przeciwko komunistom. Zostali zamordowani przez bezpiekę w 1951 roku. Wyrok śmierci orzekł stalinowski sędzia Mieczysław Widaj. Szczątki bohaterów w ostatnich latach odnaleźli specjaliści Instytytu Pamięci Narodowej na powązkowskiej Łączce.
To będzie kolejne upamiętnienie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W sierpniu przy ścianie śmierci odsłonięto tablice poświęconą Janowi Kmiołkowi „Wirowi” i Stanisławowi Kowalczykowi.
– Mówił na sprawie w Pułtusku do mojej mamy: Bratowa, jeszcze się Polska o nas upomni. I to się spełnia – powiedział podczas uroczystości bratanek „Wira”, Jan Kmiołek młodszy.
Odsłonięcia tablicy dokona 27 listopada Lidia Lwow-Eberle, żołnierz AK i towarzyszka życia majora „Łupaszki”, aresztowana wraz z nim w 1948 roku, a 2 lata później skazana na dożywocie. Wyszła na wolność w 1956 roku.
Uroczystość poprzedzi msza święta, którą o godz. 16.00 odprawi kapelan Muzeum przy Rakowieckiej, ksiądz Tomasz Trzaska. Następnie zaplanowano wykład historyka Tomasza Łabuszewskiego z IPN dotyczący postaci majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i żołnierzy wileńskiej AK.
Ustanowienie pamiątkowej tablicy zainicjował Wileńsko-Nowogródzki Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego prezesem jest Kazimierz Krajewski.
IAR