Kolejny dzień pielgrzymki papieża Franciszka w Tajlandii. Ojciec Święty spotkał się m.in.: z duchowieństwem i młodzieżą.
W czwartek (22.11.) w papieskiej mszy na stadionie narodowym w Bangkoku wzięło udział około 60-ciu tysięcy wiernych. Na piątek zaplanowano spotkanie Franciszka z katolickimi biskupami sprawującymi swą posługę w Azji. Ojciec święty odwiedzi kościół świętego Piotra, a wieczorem odprawi mszę świętą w katedrze Wniebowzięcia.
Podczas czwartkowej mszy świętej na stadionie narodowym w Bangkoku, papież Franciszek upomniał się o kobiety i dzieci będące ofiarami przemocy i wykorzystywania. Mówił też o roli i przykładzie misjonarzy w życiu Kościoła. W ten sposób nawiązał do 350. rocznicy powstania katolickiej misji w Tajlandii.
Nie odbierajcie chrześcijaństwa jak „obcej” religii – apelował do mieszkańców Tajlandii papież Franciszek, który składa w tym kraju oficjalną wizytę. Tajlandia to kraj, w którym ponad 93 procent mieszkańców stanowią buddyści. Na spotkaniu z biskupami z Azji Południowo-Wschodniej papież mówił o znaczeniu posługi w społecznościach, gdzie chrześcijanie są mniejszością.
Papież Franciszek podczas swego pontyfikatu niejednokrotnie podkreślał, że wspólnota Kościoła powinna powiększać się poprzez zachęcanie do dołączenia do niej, a nie poprzez prozelityzm czy kampanie, których celem jest konwersja. W Tajlandii zwierzchnik kościoła katolickiego mówił, że smuci go odbieranie w niektórych społecznościach chrześcijaństwa jako „obcego”.
Podczas wcześniejszych spotkań papież zwracał uwagę na znaczenie dialogu międzykulturowego. W Bangkoku spotkał się m.in. z hierarchą buddyjskim.
Papież ponownie o wyzysku seksualnym.
Papież Franciszek po raz kolejny w trakcie swojej wizyty w Tajlandii poruszył kwestię wyzysku seksualnego. Prostytucja to jeden z największych problemów społecznych Tajlandii.
W piątek, w parafii świętego Piotra koło Bangkoku papież spotkał się z przedstawicielami tajlandzkiego duchowieństwa oraz biskupami z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Podczas spotkania podkreślił rolę posługi w społecznościach, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość.
Papież Franciszek wyraził słowa wsparcia wobec księży pomagających ofiarom wyzysku seksualnego.
W ten sposób już po raz trzeci nawiązał do problemu prostytucji. Wcześniej papież Franciszek odwiedził sanktuarium pierwszego pochodzącego z Tajlandii błogosławionego księdza-męczennika Mikołaja Bunkerda Kitbamrunga, który w 2000 roku był beatyfikowany przez Jana Pawła II. W sanktuarium zbudowanym w pobliżu miejsca gdzie się urodził, znajdują się też relikwie błogosławionego.
Papież: koniec z logiką odrębności, czas na logikę dialogu.
Papież Franciszek apeluje o współpracę między religiami na rzecz rozwiązywania największych problemów współczesnego świata. Koniec z logiką odrębności, czas na logikę spotkania i wzajemnego dialogu – mówił w Bangkoku podczas spotkania z przedstawicielami innych religii papież Franciszek. Papież ponownie podkreślił znaczenie walki z – jak to określił – „plagą handlu ludźmi”.
Spotkanie papieża z przedstawicielami innych religii nieprzypadkowo zorganizowano na Uniwersytecie Chulalongkorn. Swą nazwę zawdzięcza ono tajskiemu królowi, który ponad 120 lat temu został przyjęty na audiencji w Rzymie przez papieża Leona XIII. Wówczas po raz pierwszy przyjęto w Watykanie głowę państwa niechrześcijańskiego.
Papież Franciszek wzywał do dialogu między religiami na rzecz walki z największymi problemami współczesnego świata – handlem ludźmi, prowadzącymi do masowych migracji konfliktami, ale także niszczeniem środowiska naturalnego. Papież podkreślił znaczenie wsłuchiwania się w głos ubogich, wykluczonych i mniejszości religijnych. Ojciec święty zwrócił też uwagę na potrzebę kultywowania własnych tradycji. W jego opinii „zniszczenie kulturowe”, „jest tak samo groźne jak zanikanie gatunków zwierząt i roślin”.
Piątek jest ostatnim dniem wizyty papieża w Tajlandii, w którym planowane są spotkania z wiernymi i duchowieństwem. Jutro papież rozpocznie kolejny etap podróży po Azji. Uda się do Japonii, gdzie odwiedzi Tokio, Nagasaki i Hiroszimę.
IAR