Na co pójdą pieniądze z mazowieckiego budżetu?
Pierwsze czytanie budżetu na przyszły rok, wsparcie ochotniczych straży pożarnych i zaprzysiężenie nowych radnych – to główne punkty wczorajszych obrad sejmiku województwa mazowieckiego. Radni wysłuchali założeń budżetu, który zapowiada się rekordowo pod względem wydatków, bo planowane są na poziomie ponad 3,7 miliarda złotych. Z czego ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje.
Zdaniem skarbnika województwa mazowieckiego, Marka Miesztalskiego, jest to bardzo dobry i sprzyjający inwestycjom budżet.
– Przewidujemy, że dochody w dalszym ciągu będą rosły, może nie tak dynamicznie jak w ostatnich dwóch latach niemniej jednak powinny wzrosnąć. Łącznie z przychodami będzie to blisko 4 mld złotych, a więc są to spore pieniądze(…) Najwięcej oczywiście jak zawsze idzie na inwestycje transportowe. Oczywiście drogownictwo jest tu liderem. Jest kilka dużych inwestycji drogowych z udziałem środków unijnych. Wreszcie zaczynamy budowę obwodnicy Grodziska i to jest inwestycja, do której przygotowywaliśmy się od wielu lat.
Radny Prawa i Sprawiedliwości, Wojciech Zabłocki wskazuje, że mimo dużych dochodów do budżetu, bo ponad 3,5 miliarda złotych, to na różne plany inwestycyjne będzie zaciągnięty wieloletni kredyt.
– Mówimy tutaj o bardzo dużych kwotach i są to zobowiązania na wiele lat, ale to jest odpowiedzialność zarządu województwa.
Radni zdecydowali także o przyznaniu blisko 900 tysięcy złotych mazowieckim Ochotniczym Strażom Pożarnym. Dzięki pieniądzom z budżetu województwa strażacy kupią motopompy, zestawy narzędzi hydraulicznych, drony z kamerą termowizyjna, a także odzież ochronną.
– Będziemy kontynuowali ten program. W sumie w kilku segmentach – w zakupie sprzętu, samochodów i modernizacji strażnic. Ten sam model i wszystkie projekty wsparcia OSP, które były w roku 2019 i będą utrzymane w przyszłym – mówi marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.
Oficjalnie zaprzysiężona została 6 nowych radnych Mazowsza. Jest to efekt tegorocznych wyborów parlamentarnych, w których startowało 20 mazowieckich radnych. 6 udało się zdobyć mandat poselski.
Szeregi sejmiku zasila między innymi radna Anna Wolszczak z Prawa i Sprawiedliwości, mieszkanka subregionu radomskiego, która chce skupić się na pracy dotyczącej rozwoju swojego regionu.
– Chciałabym pozyskiwać więcej funduszy dla mojego regionu. Chciałabym, żeby więcej funduszy było przeznaczonych na infrastrukturę drogową regionu, na rozwój mieszkańców. Nastawienie mam pozytywne, wiem że czeka mnie ciężka praca, ale generalnie wierzę, że wszystko będzie dobrze.
Wypowiedź Marka Miesztalskiego:
Wypowiedź Adama Struzika:
Wypowiedź Anny Wolszczak:
Bartosz Święciński