Premier w exposé: nie dopuszczę do wojny kulturowej
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jego rząd nie zgodzi się na eksperymenty społeczne i rewolucje ideologiczne. Oprócz rodzin, beneficjentami działań rządu mają być również przedsiębiorcy i emeryci.
W wygłoszonym w Sejmie exposé szef rządu odniósł się do planów wprowadzenia do szkół treści, na które nie wyraża zgody część rodziców. Dodał, że jednym z priorytetów działania Rady Ministrów w najbliższych czterech latach będzie ochrona dzieci.
– Kto podniesie ideologiczną rękę na dzieci, ten podniesie rękę na całą wspólnotę. Kto chce zatruć dzieci ideologią, odgrodzić od rodziców, kto chce rozbić więzi rodzinne oraz bez zaproszenia wejść do szkół i pisać ideologiczne podręczniki, ten podkłada pod Polskę ładunek wybuchowy i chce wywołać w Polsce wojnę kulturową. Nie będzie tej wojny, nie dopuszczę do niej – przekonywał szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też wsparcie dla rodzin.
– Każda duża rodzina może liczyć w tym temacie już na wsparcie państwa. Wsparcie, jakiego dotąd nie było. A dla rodzin z trójką lub więcej dzieci zaproponujemy dodatkowe ulgi i ułatwienia– mówił Mateusz Morawiecki.
Prezes Rady Ministrów zapowiada realizację wielkich projektów infrastrukturalnych, wsparcie dla przedsiębiorców oraz pomoc dla emerytów. Mateusz Morawiecki mówił o tym w Sejmie przedstawiając plan działań swojego rządu.
Premier podkreślił konieczność wspierania przedsiębiorców. Zapowiedział, że ZUS dla małych firm będzie niższy średnio o 500 złotych. Dodał, że zostanie podniesiony limit uprawniający do firmy do podatku ryczałtowego. Początkowo taką możliwość będą miały przedsiębiorstwa mające obroty do wysokości miliona euro, a następnie limit wzrośnie do dwóch milionów euro.
Prezes Rady Ministrów powiedział też, że firmy mające do dwóch milionów euro obrotów zapłacą niższy podatek CIT.
Premier zapowiedział także pomoc dla emerytów. Wskazał, ze będzie kontynuowana wypłata trzynastej emerytury, a w 2021 roku zostanie wypłacone także czternaste świadczenie.
Polityk zapowiedział też realizację wielkich projektów infrastrukturalnych. Wymienił przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia i budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mówiąc o infrastrukturze drogowej premier mówił o budowie stu obwodnic oraz takich tras, jak Via Baltica i Via Carpatia.
Mówił także o „potężnych inwestycjach” w energetykę odnawialną i konwencjonalną. Dodał, że po wybudowaniu gazociągu Baltic Pipe Polska nie będzie już uzależniona od dostaw gazu ze Wschodu.
Po exposé rozpoczęła się debata na jego temat.
IAR