Dzięki dziewięcioletniej pracy dokonano elektronicznej inwentaryzacji nagrobków Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. W elektronicznej bazie znajduje się niemal 70 tysięcy wpisów.
– Od 2010 zinwentaryzowane zostało każde pole grobowe, kwatera i nagrobek. Wiemy co jest na Powązkach, wiemy co chronimy i wiemy jak o to zadbać – mówi Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki.
– Dzięki interaktywnej mapie Warszawy i wyszukiwarce zabytkowych nagrobków każdy w prosty sposób może odszukać przy jej pomocy miejsce pochówku kogoś z rodziny, czy osoby znanej – dodaje Agnieszka Kasprzak z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
W opinii dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ks. Mirosława Nowaka, najważniejsze było ocenienie stanu zachowania zabytkowych nagrobków, ich naukowy opis oraz udostępnienie tych danych.
Dostępne w internecie informacje o nagrobkach są uzupełnione bibliografią, zdjęciami oraz pełną treścią oryginalnych inskrypcji i sygnatur autorów poszczególnych pomników.
Cmentarz Powązkowski został założony 4 listopada 1790. Zajmuje powierzchnię 44 hektarów. Wśród około miliona osób, pochowanych jest tam wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek. Są to żołnierze powstań narodowych, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni.
IAR, Anna Bućkowska